Kraj
Na poziomie jednostki OSP wyróżniamy 14 dystynkcji, 7 przeznaczonych dla członków OSP w JOT, 4 dla zarządu i 3 dla komisji rewizyjnej.
Oglądając dodawane przez Ochotnicze Straże Pożarne zdjęcia z różnych uroczystości, akcji można zauważyć sytuację, że w niektórych jednostkach OSP jest dwóch, a czasami nawet więcej naczelników.
Dlaczego tak się dzieje?
O ile sprawa z nadawaniem stopnia funkcyjnego w JOT jest prosta, bo decyduje o tym naczelnik. To już w przypadku zarządu można spotkać problem w doborze odpowiedniej dystynkcji do zajmowanego stanowiska w zarządzie, a dziej się tak przez dwuznaczny zapis przy dystynkcji.
Kto, jaką dystynkcję nosi:
Prezes – dystynkcja dla osoby pełniącej funkcję prezesa w OSP
Prezes
Wiceprezes – naczelnik – dystynkcja przeznaczona dla osoby pełniącej funkcje naczelnika. Właśnie przy tej dystynkcji do chodzi bardzo często do błędnej interpretacji, gdyż wiele osób myśli, że może jej używać wiceprezes i naczelnik, a jest ona przeznaczona tylko dla naczelnika, który obligatoryjnie pełni funkcję wiceprezesa i dlatego opisana jest jako ”wiceprezes-naczelnik”, należy też wspomnieć, że początkowo statut wzorcowy OSP nie zakładał wyboru dwóch wiceprezesów.
Wiceprezes
Zastępca naczelnika – dystynkcja przeznaczona dla osoby pełniącej funkcję zastępcy naczelnika.
Zastępca naczelnika
Członek zarządu – dystynkcja przeznaczona dla osób pełniące m.in. funkcję: sekretarza, skarbnika, kronikarza, wiceprezesa (niebędącego naczelnikiem), gospodarza oraz innych osób wybranych do zarządu OSP.
Członek zarządu
Należy pamiętać, że tylko dystynkcja naczelnika i zastępcy naczelnika używana jest także w strukturach jednostki operacyjno- technicznej, pozostali członkowie zarządu używają odpowiedniej dystynkcji do pełnionej funkcji w jednostce operacyjno – technicznej.
Grafiuka ilustrowana