S3
W czwartek, 4 listopada 2021 roku, na nowo wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S3 w okolicach Polkowic na Dolnym Śląsku odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „KARAMBOL 2021″. Scenariusz zakładał zderzenie kilku pojazdów w tym kolumny wojskowej. Ponadto w trakcie symulowanej akcji przewidziano element zatrzymania uzbrojonego przestępcy, który oddawał strzały z broni palnej w kierunku funkcjonariuszy policji i pozostałych służb ratunkowych.
Około godziny dziesiątej na numer alarmowy dotarły pierwsze zgłoszenia, które dotyczyły wypadku z udziałem samochodu osobowego. Pojazd wpadł w poślizg, uderzył w bariery energochłonne i spadł z nasypu drogi. Auto stanęło w płomieniach a dwie osoby, które nim podróżowały wypadły na zewnątrz i potrzebowały pomocy medycznej. Gęsty dym bardzo szybko ograniczył widoczność na obu pasach drogi ekspresowej S3. Pozostali uczestnicy ruchu gwałtownie hamując, doprowadzili do najechania kilku pojazdów, w tym kolumny Wojska Polskiego i busów przewożących pracowników pobliskich kopalni. W jednym z pojazdów przebywał groźny przestępca poszukiwany listem gończym. Agresywny mężczyzna posiadający broń palną oddawał strzały w kierunku przybyłych służb.
Pierwsi do akcji wkroczyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, którzy zabezpieczyli teren działań i przystąpili do opanowania sytuacji związanej z zagrożeniem, które powodował agresor. Do działań wezwano policjantów przeszkolonych w zakresie kontrterrorystycznym (nieetatowa grupa realizacyjna KPP Polkowice). Pozostałe służby czekały w bezpiecznej odległości na opanowanie sytuacji i schwytanie uzbrojonego mężczyzny. W momencie obezwładnienia i zatrzymania agresora do działań przystąpił zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Polkowicach i okoliczne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażacy zaczęli od segregacji osób poszkodowanych zgodnie z systemem TRIAGE. Podjęto ewakuację rannych i udzielanie im Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy według przydzielonych priorytetów.
Na miejsce dotarły również zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, które transportowały osoby ciężej ranne do placówek szpitalnych. Łącznie poszkodowane zostały 22 osoby (osiem czerwonych, dziesięć żółtych i cztery zielone). Przybyłe siły i środki z powiatu lubińskiego wspomogły udzielanie KPP i rozłożyły namiot pneumatyczny, który stanowił punkt zbiórki dla rannych. Uczestnicy zdarzenia, którzy nie doznali obrażeń (oznaczeni kolorem zielonym) przemieścili się do podstawionego autobusu. Na miejscu zdarzenia pojawili się także przedstawiciele Wojska Polskiego i Żandarmerii Wojskowej, którzy wspomogli zabezpieczenie terenu działań w tym uszkodzonych pojazdów wojskowych. Ostatnim etapem realizowanych działań były czynności dochodzeniowe prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było sprawdzenie współpracy pomiędzy służbami ratowniczymi i przećwiczenie obowiązujących procedur dotyczących zdarzeń na drogach szybkiego ruchu. Sprawdzono także kwestie współpracy z zarządcą drogi oraz zapoznano się praktycznie z nowym odcinkiem drogi ekspresowej, która zostanie oddana do użytku 10 listopada 2021 roku. W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy z KP i JRG PSP Polkowice, OSP Gaworzyce, OSP Grębocice, OSP Parchów, OSP Radwanice, OSP Sobin, OSP Sucha Górna oraz siły i środki z powiatu lubińskiego w sile: KP i JRG PSP Lubin, JRGH Lubin, OSP Niemostów, OSP Ścinawa i OSP Zimna Woda.
Tekst: Kamil Czereba
Zdjęcia: Kamil Czereba, Konrad Pluciński