Artykuł
Zapytaliśmy Wydział Prasowy KG PSP o szczegóły dotyczące legitymacji druhów Ochotniczych Straży Pożarnej. Wybraliśmy pytania, które pojawiały się najczęściej pod artykułem dotyczącym wzoru legitymacji.
- Czy cytat „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” będzie faktycznie znajdował się na legitymacji? Mamy informacje od czytelników, że nie preferują tego cytatu ze względu na przekonania religijne.
Należy zauważyć, że użycie tego hasła na legitymacji jest ściśle związane z historią ochotniczych straży pożarnych i wyjątkowością wspólnoty strażackiej, która jest jedną z najstarszych organizacji w Polsce. W preambule z ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych ujęto fragment „Doceniając szczególną postawę obywatelską ochotniczego pożarnictwa Bogu na chwałę, ludziom na pożytek na przestrzeni dziejów naszej państwowości, kierując się konstytucyjnym prawem do dobrowolnego zrzeszania się…”.
Wzór legitymacji uzgadniany był również z Komisją do spraw dokumentów publicznych. Zarówno na etapie konsultacji społecznych oraz prac planistycznych i legislacyjnych nie odnotowano uwag związanych z cytatem.
- Do czego będzie upoważniać legitymacja?
Celem jest identyfikacja strażaka ochotnika i umożliwienie mu korzystania z dodatkowych świadczeń.
Dodatkowe świadczenia mogą być przyznane przez: ministrów, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorców. Katalog dodatkowych świadczeń jest otwarty i zależy jedynie od kompetencji organu/podmiotu uprawnionego do przyznania świadczenia.
- Czy posiadanie legitymacji przez strażaka OSP będzie obligatoryjne?
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie legitymacji strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego: „Legitymację wydaje się na wniosek strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej (…) lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego. Przepisy nie nakładają zatem obowiązku posiadania legitymacji.
Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o ochotniczych strażach pożarnych legitymacja będzie stanowić podstawowy dokument identyfikacji strażaka ratownika oraz osoby ubiegającej się o świadczenie ratownicze.
- Kto będzie finansował zakup legitymacji?
Wytworzenie, zakup i dystrybucja legitymacji będą finansowane przez budżet państwa.