Kraj
Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne Gdynia – jednostka stosunkowo młoda, bo powołana do życia w połowie 2017 roku, ale za to bardzo prężnie i wielokierunkowo działająca.
Pasja do ratownictwa i pomagania innym to silny fundament każdej jednostki. Tutaj mocnym spoiwem okazała się woda! Założycielami są strażacy, ratownicy wodni i wysokościowi. Wspólnym mianownikiem wszystkich była i jest woda oraz ratownictwo wodne, działania ratownicze na wodach otwartych, szkolenia z szeroko pojętego ratownictwa wodnego i ewakuacji oraz edukacja społeczna.
Jednostka mocno stawia na rozwój i nowoczesność w podejściu do ratownictwa, a wiadomo nie od dziś, że nie ma rozwoju bez szkoleń. Siedziba OSP RW Gdynia znajduje się w Komendzie Miejskiej PSP w Gdyni przy ul. Władysława IV. W toku naszych działań oraz współpracy z KM PSP w Gdyni, udało się pozyskać stare pomieszczenia piwniczne.
Realizacja szkoleń Fire Awareness i Sea Survival oraz praca własna członków OSP RW pozwoliły w ciągu dwóch lat zmienić część pozyskanych pomieszczeń w salkę szkoleniową, magazyn sprzętu oraz wykonać trenażer do ewakuacji z ciasnych przestrzeni.
Przez 4 lata działalności przeprowadzili kilkadziesiąt szkoleń z pierwszej pomocy. Przeszkolili ponad 300 osób z resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem AED, zwiększając tym samym świadomość gdyńskiego społeczeństwa. Ponadto stale biorą udział w ćwiczeniach na wodzie z Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi z Komendy Miejskiej PSP w Gdyni, Portową Strażą Pożarną w Gdyni. Współpracują z OSP Kosakowo, OSP Karwia i Morską Bazą Szkoleniową w Mechelinkach. Przeniesienie się do murów KM PSP w Gdyni, było od razu motywacją do tego, aby jedno z pomieszczeń zaadaptować do ćwiczeń strażackich. Nie od dziś wiadomo, że im więcej ćwiczy się w różnych warunkach, tym łatwiej poradzić sobie w prawdziwych działaniach. Jednym z pomysłów był trenażer do poruszania się i ewakuacji z ciasnych przestrzeni przy dodatkowym zadymieniu oraz ograniczonej widoczności.
Dodatkowym motywatorem do budowy było nawiązanie współpracy z jedną z firm wysokościowych, która zajmuje się szkoleniem techników do pracy na turbinach wiatrowych. Każdy technik przed rozpoczęciem pracy na turbinie musi przejść kurs według standardów Global Wind Organization (GWO). Jednym z kilku modułów z serii GWO BST jest Fire Awareness, gdzie technicy uczą się technik poruszania w zadymionym pomieszczeniu oraz radzenia sobie z ogniem za pomocą gaśnicy lub koca gaśniczego.
„Budowa całej konstrukcji trwała około miesiąca. Każdy z nas pracuje na co dzień, dlatego czas jaki pozostawał, to popołudnia i weekendy. Największym wyzwaniem okazał się pierwszy etap budowy – wniesienie długich belek konstrukcyjnych oraz ustawienie wszystkiego w pionie. Nasza siedziba znajduje się w podziemiach KM PSP w Gdyni, a wejście wiedzie przez ciasną klatkę schodową zakończoną zakrętem o 90 stopni. Rozwiązaniem okazały się okna, przez które przeciskaliśmy elementy. Sporą pomocą okazały się skrzynie transportowe, które dostaliśmy od zaprzyjaźnionego OSP w Gdyni Wiczlinie. Były one wykonane z grubej sklejki, która wyśmienicie nadawała się jako surowiec do budowy naszej konstrukcji. Co ciekawe, pierwotnie służyły one do transportu planktonu z USA.”
– opowiada Prezes OSP RW Jakub Friedenberger.
Trenażer, który zbudowali, skonstruowany jest tak, aby skłaniał do myślenia. Mała kubatura kreuje przeświadczenie, że będzie to proste, szybkie zadanie. Jednak, jak sami uczestnicy twierdzą, nic bardziej mylnego. Różne opcje wyjścia, kilka kondygnacji i minimalna ilość światła sprawiają, że bez chwili zastanowienia, nie tak łatwo jest ukończyć postawione zadanie. Jakie ono jest? To już zależy od scenariusza, jaki akurat prowadzący przedstawią ćwiczącym.
„Co dalej? Z pewnością nie poprzestaniemy na tym, co jest już postawione. Na etapie projektowania komory zakładaliśmy, że będziemy ją rozbudowywać i tak też została zbudowana. Dlatego w niedługim czasie można się spodziewać paru nowości”
– zapewniają budowniczy trenażera oraz władze jednostki, a my jako Redakcja, trzymamy kciuki za dalszy rozwój tej świetnej inicjatywy!
Artykuł wraz ze zdjęciami powstał dzięki uprzejmości Prezesa OSP RW Gdynia Jakuba Friedenbergera oraz Mateusza Orzoła (jednego z wielu budownicznych trenażera)