Projekt „Bezpieczne Pogranicze” realizowany jest w ramach Progamu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Polskimi partnerami projektu są KW PSP we Wrocławiu, KW PSP w Opolu oraz KW PSP w Katowicach. Całkowity budżet projektu opiewa na 7 987 790,65 Euro.
Projekt jest efektem dotychczas prowadzonej współpracy pomiędzy służbami i podmiotami ratowniczymi Polski i Czech. Koncepcja i zakres rzeczowy został przygotowany wspólnie przez partnerów, w oparciu o analizę i wnioski z prowadzonych transgranicznych działań ratowniczych i ćwiczeń. Celem projektu jest podniesienie transgranicznej gotowości do podejmowania działań podczas rozwiązywania sytuacji kryzysowych poprzez wzmocnienie współpracy wszystkich służb odpowiadających za bezpieczeństwo na obszarze pogranicza. Cel ten przekłada się na poprawę stanu bezpieczeństwa na pograniczu polsko-czeskim, a tym samym zwiększenie atrakcyjności regionu.
W projekcie uczestniczą:
– Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu – partner wiodący
– Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu
– Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
– Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
– Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje
– Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje
– Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje
– Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje
Realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu br., a zakończenie zaplanowane jest na koniec 2019 roku. W tej chwili organizowane są pierwsze spotkania „panele ekspertów” w poszczególnych obszarach tematycznych dotyczących działań ratowniczych. Koncepcja projektu obejmuje wyznaczenia obszarów tematycznych „Głównych działań” w ramach których poszczególni partnerzy będą realizować konkretne zamierzenia – szkolenia, konferencje, ćwiczenia, zakupy sprzętu itd.
Obecnie Polscy Partnerzy oczekują na decyzję Ministra Finansów o zapewnieniu finansowania. Ogłoszenie postępowań przetargowych planowane jest na marzec/kwiecień 2017 r.
W ramach projektu podejmowane będą działania w zakresie:
1) Budowy systemu wymiany informacji PL-RCz;
2) Organizacji „paneli eksperckich”;
3) Szkoleń językowych (j. polski, j. czeski,);
4) Szkoleń specjalistycznych i komunikacyjnych,;
5) Ćwiczeń ratowniczych dla służb dyspozycyjnych;
6) Zakupu sprzętu i pojazdów ratowniczych.
Większość zadań jakie będą realizowane to szkolenia i konferencje. Szkolenia dla dowódców, z działań ratowniczych na terenach przygranicznych, nurkowe, na wodach szybko płynących, dla kierowców z jazdy alarmowej w trudnych warunkach, z działań gaśniczych w budynkach wysokich, magazynowych, CBRN, staże dla dyżurnych Stanowisk Kierowania, nauka języka dla ratowników, materiały informacyjne dla ludności i szereg innych.
Jeżeli chodzi o zakupy. W ramach projektu zostanie zakupiona drabina dla KP w Nysie, system wideokonferencyjny, systemy łączności, geofon i kamera wziernikowa.
Całkowity budżet projektu opiewa na 7 987 790,65 Euro. Tylko KW PSP w Opolu na realizację zadań otrzyma 1 333 790,00 Euro.
Foto ilustrowane Piotr Baran