Kraj
Podstawowe różnice pomiędzy drabinami mechanicznymi a podnośnikami koszowymi oraz zasady ich użytkowania podczas akcji ratowniczych.
Pierwszą i najważniejszą różnicą pomiędzy wyżej wymienionymi pojazdami jest mechanizm sprawiania w drabinie, wyciąganie odbywa się mechanicznie za pomocą linek przez co, czas sprawienia jej jest o wiele krótszy od podnośnika hydraulicznego, w którym to właśnie rozkładanie odbywa się za pomocą oleju i podnośników hydraulicznych zamontowanych na i w ramieniu.
Drugą istotną różnicą jest możliwość wykorzystania obu sprzętów podczas ewakuacji, drabina ze względu na swoją budowę pozwala na szybszą i ciągłą ewakuację osób ze strefy zagrożenia, podnośnik podczas prowadzenia takich samych działań ma ograniczoną możliwość ewakuacji, gdyż może zabrać tylko ograniczoną liczbę osób do kosza i musi z nimi wrócić do poziomu ziemi. W podnośnikach zazwyczaj nie mamy możliwości skorzystania z drabiny, ponieważ bardzo często jej nie posiadają. Obecnie można spotkać coraz więcej podnośników z wąską drabiną przymocowaną wzdłuż ramienia, która może zostać wykorzystana przez strażaków do ewakuacji w przypadku awarii podnośnika.
Suchy pion to kolejna różnica, montowany jest tylko w podnośnikach, dzięki czemu wystarczy podpiąć zasilanie do samochodu i mamy dostęp do wody w koszu ratowniczymi. W przypadku drabin jesteśmy zmuszeni do rozwinięcia linii gaśniczej po drabinie do kosza.
Kolejna różnica między tymi pojazdami to manewrowość w ciasnych przestrzeniach łatwiej jest manewrować podnośnikiem, dzięki zastosowaniu łamanego ramienia tzw. scyzorykowego.
Operatorzy podnośników muszą posiadać odpowiednie uprawnienia wydane przez UDT na obsługę urządzeń transportu bliskiego I P – podesty ruchome, do obsługi drabiny wymagane jest „Szkolenie Kierowców-Operatorów Drabin Mechanicznych” prowadzone przez Komendy Państwowej Straży Pożarnej.
Jakiego pojazdu używać przy danej akcji?
Nie można sztywno ustalić jaki pojazd czy to drabina, czy podnośnik ma zostać użyty podczas danych działań, jest to tak naprawdę indywidualna decyzja najpierw dyżurnego stanowiska kierowania, a później Kierującego Działaniem Ratowniczym, gdyż każda akcja jest inna i choćby była podobna to i tak może wymagać użycia innego sprzętu.
Grafika ilustrowana