Wielkopolska
Wczoraj o godzinie 17:30 w Wielkopolskim Urzędzie Wielkopolskim, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka oraz przedstawicielami służb. Wszystko w związku z pierwszym odnotowanym przypadkiem koronawirusa (COVID-19) w Wielkopolsce.
Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk już 28 lutego br. wydał decyzje administracyjne nakładające na 9 wielkopolskich szpitali obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego związanego z koronawirusem (COVID-19). W rezultacie decyzji mogą zostać zwiększone bazy łóżek zakaźnych oraz obsada personelu, czy przekształcone określone oddziały w oddział zakaźny. Również w poprzednim tygodniu w Koninie i Kaliszu odbyły się ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej, która sprawdzała możliwości wsparcia placówek medycznych – utworzenia dodatkowych izb przyjęć, czy szpitali polowych. Jak informowała Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu, dzięki praktycznemu sprawdzeniu, lekarze mieli okazję zasygnalizować jakie parametry powinny spełniać doraźne izby przyjęć, a strażacy pokazali, które tych wymagań można zrealizować przy pomocy strażackiego sprzętu, wykorzystywanego w czasie długotrwałych akcji ratowniczo-gaśniczych. Ćwiczenia te nadzorował Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP mł. bryg. Dariusz Matczak wraz z zastępcą mł. bryg. Jarosławem Zamelczykiem.
W poniedziałek (09.03.2020 r.) Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk uczestniczył w telekonferencja z Wojewodami, MSWiA oraz GIS ws. bieżącej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Popołudniu podczas konferencji prasowej, Łukasz Mikołajczyk poinformował, że jeden z pacjentów przebywających w szpitalu zakaźnym w Poznaniu przy ul.Szwajcarskiej, posiada COVID-19. Potwierdziły to przeprowadzone testy i badania. Wojewoda wspólnie z wielkopolskim oddziałem NFZ sporządził wykaz podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń zdrowotnych w przypadku podejrzenia koronawirusa. Wydzielono też 7 ZRM, do transportu pacjentów z podejrzeniem COVID-19, stacjonują one w Chodzieży, Turku, Kępnie, Lesznie, Śremie, Koninie i Poznaniu. Wojewoda przekazał też apel do władz samorządowych o rozważenie odwołania imprez niektórych imprez masowych oraz jednocześnie podkreślił, że za ich bezpieczeństwo i zabezpieczenie medyczne odpowiada organizator. W samym Poznaniu, od poniedziałku, gotowi do wsparcia działań szpitali i kolegów z PSP, są straży z OSP Poznań-Głuszyna, którzy mają do dyspozycji sprzęt logistyczny Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania, czy sprzęt ochrony indywidualnej. W poniedziałek został on sprawdzony i przygotowany do ew. działań.
Również w poniedziałek, MSWiA podjęło decyzję, że od godziny 15 na przejściach granicznych z Niemcami i Czechami działać zaczną punkty kontroli sanitarnej. Służby sprawdzają autokary i busy z podróżnymi – pomiar temperatury oraz wypełnienie karty podróżnego. W punktach dyżurujących 24 h. na dobę, służbę pełni kilkudziesięciu funkcjonariuszy, w tym PSP.