Kłodzko
Na obwodnicy Kłodzka, przy wjeździe na estakadę dochodzi do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Po chwili do miejsca wypadku dojeżdża autokar wycieczkowy. Kierowca chcąc uniknąć najechania na rozbite samochody, skręca gwałtownie, przebija bariery energochłonne i zjeżdża ze skarpy. Autokar przewraca się na lewy bok, a w komorze silnika pojawia się ogień. Tak rozpoczęły się ćwiczenia „Obwodnica 2018”, które zostały zorganizowane 26.04.2018.
Młody mężczyzna będący świadkiem zdarzenia powiadamia przez telefon służby ratunkowe. Po kilku minutach na miejsce przyjeżdża pierwszy zastęp straży pożarnej. KDR widząc rozmiar zdarzenia, każe zadysponować dodatkowe zastępy PSP i OSP oraz zespoły ratownictwa medycznego. Prosi również o dostarczenie namiotów pneumatycznych w których będzie udzielana pomoc poszkodowanym.
Strażacy przystępują do ewakuacji poszkodowanych z samochodów osobowych. Jednym z nich podróżowały dwie osoby, drugim cztery. Jeden z kierowców jest uwięziony w pojeździe i konieczne jest użycie sprzętu hydraulicznego. Po usunięciu drzwi i zrobieniu dostępu do rannego zostaje on przeniesiony na deskę i przekazany ratownikom medycznym. Po przetransportowaniu do szpitala najciężej poszkodowanych, karetki wracają na miejsce po pozostałe osoby.
W międzyczasie docierają dodatkowe siły i środki, i rozpoczynają się działania przy wraku autobusu. W pierwszej kolejności zostaje podany prąd piany w celu stłumienia pożaru w komorze silnika. Później zostaje wykonany dostęp przez przednie i tylne okno autobusu. Rozpoczyna się ewakuacja oraz segregacja (TRIAGE) poszkodowanych, którzy są przekazywani do namiotów pod opiekę ratowników medycznych. Liczba poszkodowanych jest szacowana na 30 – 40 osób.
W namiotach czynności prowadzili studenci Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku z kierunku Ratownictwo Medyczne oraz Pielęgniarstwo. Dokonywali oni ponownej segregacji oraz prowadzili medyczne czynności ratunkowe. Ich działaniami w każdym namiocie kierował ratownik medyczny, który decydował również o kolejności przekazywania poszkodowanych zespołom z karetek pogotowia.
Ratownicy musieli się zmierzyć z różnymi przypadkami: krwotokami zewnętrznymi i wewnętrznymi, urazami wielonarządowymi i wielomiejscowymi, urazami kręgosłupa, złamaniami zamkniętymi i otwartymi, ranami kłutymi, szarpanymi, tłuczonymi, oparzeniami, trudnościami z oddychaniem spowodowanymi przebywaniem w zadymionym autokarze.
Scenariusz ćwiczeń zakładał również kilka dodatkowych epizodów:
- W takcie prowadzonej akcji ratunkowej do ratowników dociera informacja o dwóch osobach, które zostały odnalezione w pobliskiej rzece. To uczestnicy wypadku, którzy będąc w szoku, próbowali przedostać się przez rzekę w celu sprowadzenia pomocy. Do akcji przystępują strażacy OSP Krosnowice wyposażeni w ponton i kombinezony do działań w wodzie. Podejmują oni z rzeki dwie osoby w stanie hipotermii i przekazują ratownikom medycznym.
- Do działań włączają się również ratownicy GOPR z Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej. Używając samochodów terenowych oraz quadów wyposażonych w przyczepy przystosowane do transportu poszkodowanych na deskach, przeczesują dalsze otoczenie miejsca zdarzenia. Po chwili odnajdują oni 4 kolejne osoby, które uciekły z płonącego autobusu.
- W pewnym momencie u jednego z poszkodowanych dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Działania mające na celu przywrócenie czynności życiowych studenci mogli przećwiczyć na fantomie. Mogli oni wykorzystać zaawansowane zabiegi resuscytacyjne (ALS), takie jak intubacja, defibrylacja, wentylacja respiratorem z podażą tlenu, wykonanie wkłucia dożylnego i podawanie leków oraz płynów drogą dożylną.
- Z jednego z namiotów oddalają się dwie oznaczone jako „żółte”. Zostają one szybko odnalezione, jednak ich stan znacznie się pogarsza. Ratownicy GOPR transportują je na swoich pojazdach, mimo to do ratowników medycznych wracają już jako „czerwone”.
Ćwiczenia zostały zorganizowane przez: Samorząd Studentów Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku oraz Ochotniczą Straż Pożarna w Krosnowicach Kłodzkich. Współorganizatorami byli: Starosta Powiatu Kłodzkiego, Burmistrz Miasta Kłodzka, Wójt Gminy Kłodzko. Głównym celem było przeprowadzenie sprawnej akcji ratowniczej i udzielenie pomocy dużej liczbie poszkodowanych w jak najkrótszym czasie oraz sprawdzenie możliwości koordynacji działań PSP, OSP, GOPR, pogotowi ratunkowego i policji. Jednocześnie studenci Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku umieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności.
W ćwiczeniach udział wzięli m.in.:
– JRG PSP z Kłodzka
– JRG PSP z Bystrzycy Kłodzkiej
– JRG PSP z Nowej Rudy
– OSP z Krosnowic
– OSP z Szalejowa Dolnego
– OSP z Nowej Rudy
– OSP z Polanicy-Zdroju
– OSP z Wojciechowic
– OSP z Jaszkowej Dolnej
– OSP z Ołdrzychowic Kłodzkich
– OSP z Żelazna
– GOPR Grupa Wałbrzysko – Kłodzka
– Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku
– Liceum Ogólnokształcące MEDICAL w Kłodzku
– Pogotowie Ratunkowe – Zakład Opieki Zdrowotnej w Kłodzku
– Centrum Medyczne SALUS w Kłodzku