Oświęcim
Podsumowanie zabezpieczenia wydarzeń związanych z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
302 funkcjonariuszy PSP oraz druhów OSP i 77 zastępy pożarnicze – taki jest bilans sił i środków uczestniczących w operacji wojewódzkiej pod kryptonimem „Rocznica 75”, w ramach której małopolscy strażacy dniach 26-29 stycznia 2020 zabezpieczali jubileuszowe obchody 75. Rocznicy Wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau Całością przedsięwzięcia dowodził Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Piotr Filipek.
Na potrzeby koordynacji całością zadań wynikających z zabezpieczenia obchodów oraz w celu właściwej wymiany informacji z innymi służbami realizującymi zabezpieczenie, w miejscu głównych uroczystości został powołany Sztab Operacji, na czele którego stał Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Krakowie – mł. bryg. Marcin Bigaj. Działania przebiegły w ramach sześciu podoperacji na terenie Małopolski w powiatach oświęcimskim, w którym odbywały się główne uroczystości, a także w powiatach chrzanowskim, krakowskim oraz częściowo na obszarze woj. śląskiego.
Z uwagi na rangę uroczystości, w stan gotowości postawiono Kompanię Gaśniczą SMOK-1 wraz z dowództwem.
Całość zabezpieczenia przebiegła spokojnie, bez zastrzeżeń wg wcześniej opracowanego planu zabezpieczenia operacyjnego uroczystości. Na dużą uwagę zasługuje bardzo dobra współpraca ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, tj. Służba Ochrony Państwa, Policja oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne. Służby na bieżąco wymieniały się informacjami dotyczącymi zabezpieczenia i tym samym miały bardzo dobre rozeznanie w bieżącej sytuacji.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że realizacja zabezpieczenia przedmiotowych obchodów nie była by możliwa bez wielotygodniowych przygotowań w ramach których strażacy podejmowali szereg działań i inicjatyw oraz uczestniczyli w licznych spotkaniach ze służbami i instytucjami zaangażowanymi w zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości.
Jednym z ważniejszych zadań, które realizowali strażacy w ramach przygotowania do zabezpieczenia wydarzeń związanych z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu były czynności kontrolno-rozpoznawcze mające na celu ocenę stanu ochrony przeciwpożarowej nie tylko obiektów i terenów, które były przewidziane do organizacji obchodów oraz wydarzeń towarzyszących, ale również pod szczególnym nadzorem znalazły się obiekty hotelowe przewidywane do dyspozycji delegacji zagranicznych. Na podstawie przedmiotowych czynności strażacy opracowywali karty charakterystyki obiektów oraz terenów zawierające szczegółową charakterystykę możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.
Szczególnej wiedzy i zaangażowania ze strony funkcjonariuszy PSP wymagało monitorowanie w obiektach oraz na terenach związanych z organizacją obchodów i wydarzeń im towarzyszących zmian aranżacyjnych oraz zagospodarowania terenu, które dokonywane były na potrzeby przedmiotowych przedsięwzięć. Strażacy służyli wsparciem merytorycznym i podejmowali działania mające na celu zapewnienie odpowiednich warunków bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem możliwości ewakuacji zarówno z powstających obiektów tymczasowych takich jak hale namiotowe jak również obiektów istniejących o szczególnej aranżacji.
Strażacy udzielali również wsparcia merytorycznego uczestnikom szkoleń praktycznych mających na celu zaznajomienie zespołów odpowiedzialnych za ewakuację osób z poszczególnych sektorów z opracowaną instrukcją bezpieczeństwa pożarowego.
Źródło: KG PSP