Wałbrzych

Ćwiczenia ratownicze "Europejka 2022" na obwodnicy Wałbrzycha

Ćwiczenia ratownicze "Europejka 2022" na obwodnicy Wałbrzycha

W piątek, 15.07.2022 roku, na węźle Żeromskiego nowo wybudowanej obwodnicy Wałbrzycha przeprowadzone zostały ćwiczenia ratownicze „Europejka 2022”. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy PSP z Wałbrzycha, OSP z powiatu wałbrzyskiego oraz podmioty współpracujące takie jak Grupa Ratownictwa Medycznego PCK z Wrocławia, pogotowie ratunkowe, policja oraz straż miejska.

Manewry miały na celu sprawdzenie współorganizacji pracy poszczególnych zastępów, które ćwiczyły różne aspekty zdarzenia, takie jak pożar,  ratownictwo medyczne, chemiczne i techniczne oraz koordynację działań z innymi służbami. Kluczowe było także poznanie nowego terenu działań, by w przyszłości sprawnie przeprowadzać prawdziwe akcje ratownicze na obwodnicy, która zostanie oddana do użytku w najbliższym czasie.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał pożar lasu w bezpośrednim sąsiedztwie wjazdu na obwodnicę. Na miejsce zdarzenia jako pierwsze dojechały zastępy z JRG 1 w Wałbrzychu i rozpoczęły akcję gaśniczą. Na miejsce zadysponowane zostały również zastępy OSP, których zadaniem było dowożenie wody z sieci hydrantowej.

W trakcie prowadzonych działań dochodzi do poważnego zdarzenia drogowego. W wyniku panującego zadymienia i rozproszenia uwagi przez kierujących autobus miejski zderza się z autem osobowym, które dachuje i spada ze skarpy. Kilkadziesiąt metrów dalej inny samochód uderza w cysternę przewożącą przepracowany olej silnikowy. W obu zdarzeniach jest wielu poszkodowanych, dochodzi też to wycieku niebezpiecznej substancji na drogę.

KDR prosi o niezwłoczne zadysponowanie na miejsce dodatkowych zastępów PSP oraz OSP. Zadaniem przybyłych zastępów w pierwszej kolejności była ewakuacja poszkodowanych z pojazdów i przeprowadzenie segregacji. Rozstawiony zostaje namiot pneumatyczny, w którym poszkodowani otrzymują odpowiednią opiekę i mogą oczekiwać na transport do szpitala.

W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało około 30 osób. Zadaniem strażaków było udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazanie pod opiekę ratowników medycznych. Niektórych poszkodowanych trzeba było ewakuować ze zniszczonych pojazdów z użyciem sprzętu hydraulicznego. Kilka osób było również uwięzionych pod pojazdami.

Grupa ratownictwa chemicznego z JRG 2 zabezpieczyła również wyciek oleju z uszkodzonej cysterny, a następnie przystąpiła do odpompowania niebezpiecznej substancji, która spłynęła do przydrożnego zbiornika na wody opadowe.

W ćwiczeniach wzięło udział blisko 20 zastępów PSP oraz OSP.

Strażacki.pl

W piątek, 15.07.2022 roku, na w

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet