Poznań

[FOTORELACJA] Ćwiczenia zgrywające służb na lotnisku Poznań-Ławica

[FOTORELACJA] Ćwiczenia zgrywające służb na lotnisku Poznań-Ławica

Dzięki zaangażowaniu wielu osób z różnych służb w dniu 14 marca 2023 roku na terenie Portu Lotniczego Poznań – Ławica, odbyły się ćwiczenia zgrywające służb lotniskowych i miejskich. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, funkcjonariusze Straży Granicznej, strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Poznania, ratownicy medyczni Lotniskowego Ratownictwa Medycznego, funkcjonariusze KW PSP Poznań, Straż Ochrony Lotniska, pracownicy firmy Welcome oraz uczniowie klasy strażackiej z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej z Poznania, którzy wcieli się w rolę pozorantów.

Założenie do ćwiczeń zakładało wiele wątków, które pozwoliły zgrać współdziałanie służb w przypadku zdarzenia na pokładzie samolotu pasażerskiego na poznańskim lotnisku cywilnym.

Jako pierwsi do działań przystąpili funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy przećwiczyli swoje procedury i schematy postępowania na pokładzie samolotu pasażerskiego. Jeszcze w trakcie działań Straży Granicznej, trwało logistyczne zabezpieczenie działań prowadzone przez strażaków LSRG, którzy przygotowali namiot dla pasażerów samolotu oraz oczekiwali w bezpiecznej odległości na dalsze rozkazy.

Po wyprowadzeniu pasażerów z samolotu zostali oni skierowani do namiotu, gdzie ratownicy medyczni przeprowadzili triage pod kątem urazów. Dwie osoby wymagały tutaj przeprowadzenia medycznych czynności ratunkowych.

Dalsze działania to sprawdzenie pokładu samolotu przez strażaków m.in. z użyciem kamery termowizyjnej, gdzie za pomocą kamery termowizyjnej udało się zlokalizować plecak, w którym znajdował się laptop z uszkodzoną i rozgrzaną baterią litowo-jonową.

Dodatkowym zdarzeniem zgrywającym było zdarzenia z udziałem samochodu osobowego Dyżurnego Portu, który jak zakładał scenariusz, w wyniku „zagapienia się” uderzył w słup oświetleniowy. Tutaj do działań skierowany został zastęp LSRG, zastępy PSP oraz Lotniskowego Ratownictwa Medycznego, które wspólnie zabezpieczyły dwóch poszkodowanych znajdujących się w pojeździe oraz ewakuowali na zewnątrz pojazdu. W celu ewakuacji jednego z poszkodowanych wykonano tzw. metodę tunelowania, aby na desce ewakuować mężczyznę.

Zdjęcia: Łukasz Jachimowicz, Kamil Czereba, Konrad Pluciński

Strażacki.pl

Dzięki zaangażowaniu wielu os

Galeria

Czytaj również