KRAJ
21 marca 2024 r. zakończyły się krajowe ćwiczenia ratownicze KSRG „BESKID-24”
Przedstawiamy w skrócie najważniejsze scenariusze działań, w których brały udział siły i środki z czterech województw:
– Wypadek masowy – karambol z udziałem autobusu, samochodów osobowych oraz auto-cysterny i samochodu dostawczego przewożących substancje (kwas octowy i odczynniki chemiczne).
– Nielegalne laboratorium – scenariusz ćwiczeń dla tego założenia wymagał współpracy kilku Specjalistycznych Grup Ratowniczych PSP oraz współdziałania z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji. Cel: likwidacja zagrożenia przez SPKP oraz zabezpieczenie i likwidacja potencjalnego zagrożenia chemicznego, ewakuacja osób poszkodowanych technikami linowymi, wydobycie osób poszkodowanych z pojazdu oraz z częściowo zawalonego budynku przez PSP.
– Pożar na wyspie – wg przyjętego scenariusza na jednej z wysp na jeziorze na terenie Parku Narodowego rozwija się pożar. Z uwagi na brak możliwości dojazdu pojazdów pożarniczych, konieczne było podjęcie działań z użyciem statków powietrznych.
Działania gaśnicze prowadzone były z użyciem śmigłowców: policyjnego Black Hawk i PZL Kania, którym dysponuje Straż Graniczna oraz zbiorników na wodę typu Bambi Bucket, będących na wyposażeniu PSP JRG nr 7 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy, a także JRG nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. W działania zaangażowani byli również strażacy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego. W trakcie tego założenia użyto bezzałogowych statków powietrznych, a także łodzi OSP.
– Wspinaczka skałkowa – wypadek wspinaczy skałkowych podczas treningu oraz upadek z wysokości dwóch osób, które zostały zepchnięte z punktu widokowego na skutek nieprawidłowego lądowania paralotniarza. Do zdarzenia zaangażowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego, bezzałogowe statki powietrzne, śmigłowiec policyjny, siły Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz GOPR i WOPR.
– Wyciąg Rytro – awaria i zatrzymanie się kolei linowej z osobami na krzesełkach. Ze względu na brak możliwości uruchomienia wyciągu za pomocą agregatów prądotwórczych, konieczna była ewakuacja około 50 osób uwięzionych na krzesłach kolejki. Do działań skierowana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.
– Zakład chemiczny (betoniarnia) – doszło do uszkodzenia chemicznej linii produkcyjnej, w wyniku czego nastąpił wyciek niebezpiecznych substancji. Do działań zadysponowano specjalistyczne grupy ratownicze.
– Cysterna – rozszczelnienie dwóch cystern kolejowych z toksyczną, łatwopalną substancją podczas ich transportu. W wyniku rozszczelnienia doszło do wybuchu jednej z cystern i katastrofy budowlanej w zakładzie – zawaleniu ulega część budynków biurowych, w wyniku czego poszkodowani pracownicy znaleźli się pod gruzami. W działaniach wykorzystano specjalistyczne grupy ratownicze oraz bezzałogowe statki powietrzne.
– Kamieniołom – rumowisko skał przygniotło dwa pojazdy osobowe oraz spowodowało osunięcie się ze zbocza kamieniołomu autobusu przewożącego pracowników. Uszkodzone taśmociągi powodują w budynku technicznym zawalenie się stropów i instalacji, co jest przyczyną zagrożenia zdrowia i życia uwięzionych pracowników. Osoby poszkodowane znajdują się w pojazdach oraz budynku. Do działań skierowane zostały specjalistyczne grupy ratownicze, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, śmigłowiec oraz bezzałogowe statki powietrzne.
– Łódki jezioro – w trakcie wycieczki łodzią po Jeziorze Rożnowskim doszło do wywrócenia jednostki pływającej i wpadnięcia 10 uczestników wycieczki do wody. Kilku osobom udało się dopłynąć do wyspy, ale są też osoby uwięzione w kabinie łodzi pod wodą i dwie osoby zginęły pod powierzchnią wody. W działaniach zaangażowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno – Nurkowego, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policję, WOPR oraz śmigłowiec.
– Zapora Rożnów – wypadek na wysokości na remontowanej zaporze wodnej. Poszkodowane zostały dwie osoby wiszące na linach. Do działań zaangażowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policję oraz śmigłowiec Black Hawk.
Gospodarz ćwiczeń, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Arkadiusz Kielin zabierając głos, podkreślił:
„Ogromne ćwiczenia z udziałem sił z 4 województw – prawie 600 osób i sprzęt, to pokazuje skalę tego przedsięwzięcia! Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie w ćwiczenia i w ich organizację”.
Słowa uznania i podziękowań skierował do wszystkich również zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica:
„Dziękuję wszystkim uczestnikom. (…) Muszę przyznać, że Wasza wiedza, znajomość sprzętu i profesji, w której się specjalizujecie – zaimponowała mi”.
Przedstawiamy galerię najciekawszych naszym zdaniem zdjęć z tego wydarzenia.
Fot. Państwowa Straż Pożarna