Kraj

[FOTORELACJA] Ćwiczenia PSP i OSP z powiatu dzierżoniowskiego

[FOTORELACJA] Ćwiczenia PSP i OSP z powiatu dzierżoniowskiego

W piątek 21.10.2022 roku w okolicach Stawu Trzcinowego w Sieniawce zostały przeprowadzone ćwiczenia, w których wzięły udział zastępy PSP oraz OSP z powiatu dzierżoniowskiego.

Około godziny 11:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Dzierżoniowie otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach Stawu Trzcinowego w Sieniawce. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy PSP z Dzierżoniowa oraz zaalarmowane zostały również okoliczne OSP.

Jako pierwsza do zdarzenia dotarła OSP z Ligoty Wielkiej. W trakcie dojazdu w samochód gaśniczy OSP uderzył pojazd osobowy, którym poruszali się podpalacze. W zdarzeniu poszkodowani zostali strażacy, jednak udało im się opuścić uszkodzony wóz o własnych siłach. Osoby podróżujące samochodem osobowym zostały uwięzione w pojeździe.

Kolejne zastępy jadące do pożaru najeżdżają na wypadek. KDR podejmuje decyzję, aby w pierwszej kolejności udzielić pomocy poszkodowanym. KDR potwierdza również pożar lasu i prosi o zadysponowanie na miejsce dodatkowych sił i środków.

Ze względu na dużą liczbę ratowników na miejscu działań, równolegle udzielana jest pomoc poszkodowanym strażakom z OSP oraz wykonywany dostęp do poszkodowanych znajdujących się w samochodzie osobowym. W tym celu konieczne jest użycie narzędzi hydraulicznych. Po udzieleniu KPP, wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu drogowym przekazywane są pod opiekę zespołu ZRM.


Kolejne zastępy dojeżdżające na miejsce kierowane są do działań przy pożarze lasu. W pierwszej kolejności prowadzone są działania w obronie zabudowań znajdujących się po północnej stronie stawu. Utworzony zostaje punkt czerpania wody ze stawu oraz kilkaset metrów magistrali wodnej do miejsca pożaru. Ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się ognia na większy kompleks leśny zostaje utworzony kolejny odcinek bojowy po południowej stronie stawu.

Ćwiczenia zostały zakończone po sprawdzeniu możliwości wydajnego i nieprzerwanego podawania wody na dużą odległość i jednoczesnego zasilania kilku linii gaśniczych.

Strażacki.pl

W piątek 21.10.2022 roku w okol

Galeria

Czytaj również