Gdańsk
W dniu 12 Czerwca 2018 na terenie Gdańska Świbna i Przegaliny w związku ze zlotem harcerzy i 100-leciem ZHP odbyły się manewry jednostek PSP i OSP z terenu kilku powiatów, charakter zdarzeń miał kilka epizodów z ratownictwa: Wysokościowego, Wodno-Nurkowego, Wypadku masowego, Powodziowego.
Epizod 1: “WODA”
9:00: W wyniku falowania z pokładu statku do wody wpadł przewożony ładunek oraz 9-cio osobowa załoga, pasażerowie wyposażeni w ubrania wypornościowe. Do działań dysponowano OSP Gdańsk Świbno z łodzią, Specjalistyczną Grupę Wodno-Nurkową z JRG 2 Gdańsk, ilość osób oraz nie znane beczki, które wypadły ze statku musiały zostać dokładnie sprawdzono, decyzją KDR było zadysponowanie kolejnej grupy Wodno-Nurkowej ze Słupska. Beczki okazały się niegroźne, a osoby wydostawano z wody za pomocą łodzi.
Epizod 2: “WYSOKOŚCIOWY”
9:30: Na śluzie w Przegalinie doszło do zdarzenia, podczas zabawy młodzieży na obiekcie hydrotechnicznym, jeden z harcerzy wpadł do zapory oraz pracownik śluzy, który postanowił ratować harcerza. W pierwszej kolejności dysponowano strażaków z JRG 2 Gdańsk oraz OSP Gdańsk Świbno. Sytuacja wymagała zadysponowania dwóch specjalistycznych grup wysokościowych z Gdyni i Słupska.
Epizod 3: “EWAKUACJA”
10:00: Podczas przeprawy promu przez przekop Wisły, w wyniku silnego wiatru oraz wysokich fal doszło do zerwania liny holowniczej, na pokładzie znajduje się kilkadziesiąt osób, statek dryfuje z nurtem w kierunku ujścia rzeki do Zatoki Gdańskiej. Tutaj Kierujący Działaniami Ratowniczymi st. kpt. Marek Kubera poprosił o dysponowanie większej ilości sił i środków: W związku z sytuacją do działań zadysponowano w pierwszej kolejności łodzie SAR ze Świbna (R22) oraz inną łódź Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, ochotników z OSP Gdańsk Sobieszewo, prze-dysponowano łódź ratunkową z Przegaliny do działań w Świbnie.
Wiadomo o osobach poszkodowanych na promie, ze względu na możliwość długotrwałej akcji zadysponowano namioty dla osób poszkodowanych, a także powołano sztab – którego celem było koordynowanie działań w tych dwóch lokalizacjach. Wykorzystano do tego Samochód Dowodzenia i Łączności z Chojnic. Szefem sztabu został mł. bryg. Tomasz Czyż. Decyzją sztabu zadysponowano kompanie “GRYF” w skład której wchodzą samochody i łodzie komend powiatowych województwa Pomorskiego: Nowy Dwór Gdański, Malbork, Tczew, Wejherowo.
Do pomocy przy transportowaniu rannych na brzegu wykorzystano strażaków z powiatu gdańskiego: OSP Pruszcz Gdański, OSP Cedry Wielkie, OSP Koszwały. Dodatkowo od strony Nowego Dworu Gdańskiego działały JRG Nowy Dwór Gdański. Podczas działań, jedna z łódek ratunkowych wywróciła się na Wiśle, łódkę podjęła inna załoga strażaków, nikomu nic się nie stało.
Epizod 4: “Powodziowy”
11:00: Na skutek “cofki” i długotrwałych opadów deszczu woda w Wiśle przekroczyła stan alarmowy, zbliża się do korony wałów. Do tego zadania zadysponowano kontenery z rękawami przeciw-powodziowymi JRG 3 Gdańsk oraz JRG 4 Gdynia i workami z piaskiem. Do pomocy przy układaniu wału tak jak w Lisewie Malborskim wykorzystano quada ratowniczego tym razem z JRG Sztum. Punktem koncentracji sił i środków “REDUTA” była marina w miejscowości Błotnik w powiecie gdańskim.
Po zakończonych działań odbyła się zbiórka uczestników działań, przygotowano strażacką grochówkę oraz kiełbasę z kotła. W obecności Dariusza Drelicha wojewody pomorskiego, nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego – pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Piotra Sochy – zastępcy pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP oraz bryg. Dariusza Żywickiego – zastępcy pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP została omówiona organizacja i przebieg ćwiczeń, które wypadły pozytywnie – Łącznie ćwiczyło około 120 strażaków oraz 42 pojazdy ratowniczo – gaśnicze i specjalne.