Ochotnicza Straż Pożarna w Cybince

Ochotnicza Straż Pożarna w Cybince 

Historia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Cybince ma pewne "luki czasowe", ponieważ dokumentacja nie była prowadzona na bieżąco lub osoby, które ja prowadziły zmarły nie przekazując nikomu dokumentacji. Większość początkowych danych jest jedynie oparta na informacjach otrzymanych od żyjących mieszkańców Cybinki, pamiętających powstanie w miejscowości straży pożarnej.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Cybince powstała w latach powojennych w drugiej połowie 1945 roku. W tym czasie zdobyto dwie motopompy i sikawkę. Był to cały sprzęt ówczesnych strażaków. W latach 1950 - 1965 przy jednostce istniała orkiestra, która liczyła 16 członków. Pierwsza udokumentowana wzmianka o straży pożarnej pochodzi z 15 lutego 1976 roku.

W 1995 roku, po wielkich staraniach, decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

W 1999 roku druhowie nawiązali współpracę partnerską ze strażakami zza Odry, a dokładniej z jednostką z Lossow.

W 2006 roku strażacy przeprowadzili się do nowej, wyremontowanej i przystosowanej do swojego przeznaczenia remizy, umiejscowionej w garażach po byłym tartaku przy ulicy Krośnieńskiej, która służy do dna dzisiejszego i jest stopniowo rozbudowywana.

Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Cybince jest jedną z najprężniej działających jednostek w powiecie słubickim (woj. lubuskie). Na wyposażeniu strażacy posiadają 2 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze : GBA 2,5/16 Mercedes Atego 4x4 oraz GBA 2,5/16 Star 266 (skarosowany w 2010 r. przez firmę OSINY), lekki samochód operacyjny Volkswagen Transporter T4, lekki samochód oświetleniowy marki Żuk oraz łódź z silnikiem zaburtowym.

Rok w rok druhowie uczestniczą w ponad stu różnego rodzaju interwencjach, wśród których, ze względu na dużą powierzchnię lasów oraz różnego rodzaju nieużytków na terenie Gminy Cybinka, przeważają pożary traw oraz ściółki w lesie. Oprócz działalności czysto związanej z pożarnictwem oraz ratownictwem, bierzemy regularnie udział w przeróżnych, corocznie organizowanych ćwiczeniach, lokalnych imprezach kulturalnych, sportowych oraz obchodach świąt narodowych.

Jednostka zrzesza 51 członków zwyczajnych, w tym 15 kobiet. Spośród członków czynnych 26 tworzy Jednostkę Operacyjno-Techniczną (grupę druhów przeszkolony i uprawniony do uczestnictwa w akcjach ratowniczo-gaśniczych), w skład której wchodzi również 6 pań. Przy OSP działają również Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców.

Jednostka słynie również z drużyny sportowej, której specjalnością jest piłka nożna halowa. Osiągnięte przez strażaków do tej pory wyniki potwierdzają, że należą oni do ścisłej czołówki województwa lubuskiego (wygrane Mistrzostwa w 2013 r., wicemistrzostwo w 2012 r., na rozegrane do tej pory trzy odsłony turnieju), jak i również szczebla centralnego (trzykrotne uczestnictwo w Mistrzostwach Polski drużyn OSP, gdzie druhowie zajęli 5. miejsce w 2013 r. (jest to dotąd najlepszy wynik drużyny reprezentującej województwo lubuskie).

W związku z rosnącym zainteresowaniem społeczeństwa działalnością jednostki od sierpnia 2010 r. funkcjonuje strona internetowa, na której na bieżąco aktualizowane są po dzień dzisiejszy interwencje oraz wydarzenia z życia codziennego. Dodatkowo, idąc z duchem czasu w 2013 r. powstał fanpage na portalu społecznościowym Facebook, będący uzupełnieniem strony internetowej. Osobą uwieczniająca każde wydarzenie (tj. fotorelacje) jest kronikarz druh Kamil Stachowiak. Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej i śledzenia losów Ochotniczej Straży Pożarnej w Cybince.

 { rsmediagallery tags="20140416_osp_cybinka"}

Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP w Cybince.

Strażacki.pl

Czytaj również