Ochotnicza Straż Pożarna w Sobótce

Wizyta w OSP Sobótka

Cykl naszych wizyt w jednostkach OSP rozpoczęliśmy od Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobótce (województwo dolnośląskie, powiat wrocławski, gmina Sobótka). Spotkanie z tamtejszymi druhami odbyło się w  mroźny wtorek, 19 marca 2013 roku.

Sobótka to ośmiotysięczne miasteczko będące siedzibą podwrocławskiej gminy o tej samej nazwie. To przede wszystkim popularny ośrodek turystyczny dla mieszkańców większych miast zlokalizowanych w pobliżu, tj. Wrocławia (30 km), Świdnicy (20 km), a także Dzierżoniowa (25 km). Wszystko za sprawą zlokalizowanej tam góry Ślęży - najwyższego szczytu Przedgórza Sudeckiego, wznoszącego się na wysokość 718 m n.p.m., która szczególnie w weekendy, przyciąga liczne grupy turystów spragnionych górskich wrażeń. To właśnie m.in. o ich bezpieczeństwo troszczą się strażacy z OSP Sobótka – jednostki, która po sześćdziesięciu siedmiu latach nieprzerwanej służby jest aktualnie jedną z najbardziej mobilnych ochotniczych straży powiatu wrocławskiego.

Pierwsze wpisy członków OSP z Sobótki pojawiają się w książce ewidencyjnej komendy straży pożarnej 21 września 1946. To właśnie ten dzień można uznać za oficjalną datę powstania straży.  10 listopada 1946 roku powołano tymczasowy zarząd, którego członkowie przeszli do historii jednostki jako jej założyciele. Pierwszym Prezesem  został Piotr Sikora. Na komendanta wybrano Bronisława Migonia. W dalszych latach zarząd powoływano na walnych zebraniach. W 1972 roku druhom z Sobótki wręczono sztandar. Strażacy z Sobótki uczestniczyli w ćwiczeniach pokazowych oraz pochodach 1-majowych. Jednostka zajęła trzykrotnie pierwsze miejsce we współzawodnictwie gminnym na terenie Sobótki latach 1978-1981 i zdobyła puchar przechodni na własność. Jednostka w tym czasie posiadała dwie drużyny - żeńską i męską. Ochotnicy z Sobótki w międzyczasie prowadzili także prężną działalność statutową, m.in. różnego rodzaju zebrania dla młodzieży, poruszające tematykę bezpieczeństwa p. poż. tudzież propagujące rozwój tężyzny fizycznej. Zawody sportowo-pożarnicze to jeden z najistotniejszych sprawdzianów gotowości i umiejętności braci pożarniczej. Straż z Sobótki może się poszczycić znacznymi sukcesami w zawodach różnych szczebli: od gminnego, poprzez rejonowe, aż do wojewódzkich. Wśród największych sukcesów OSP Sobótka należy przywołać rosnącą formę tamtejszych druhów we współzawodnictwie na szczeblu wojewódzkim, w latach 1983 – 86. Wtedy właśnie zawodnicy reprezentujący sobótczańską straż zajęli  trzecie miejsce w roku 1983, drugie miejsce w latach 1984 i 1985, natomiast pierwsze miejsce w roku 1986. Od 2001 roku jednostka nawiązała także kontakty partnerskie z takimi państwami jak Niemcy i Czechy.

Obecnie strażacy z Sobótki są jedną z najprężniej działających  jednostek w gminie. Średnio w ciągu roku uczestniczą w około 150 akcjach ratowniczo - gaśniczych. Najczęściej są to miejscowe zagrożenia tj.: wsparcie pogotowia ratunkowego w działaniach medycznych, zabezpieczenia lądowisk dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz usuwanie owadów błonkoskrzydłych. Dużą ilość interwencji stanowią także pożary traw, nieużytków i różnego rodzaju pól. Wśród najciekawszych, a zarazem najcięższych akcji jakie wymieniają strażacy, znajdują się m.in. takie zdarzenia jak nocne poszukiwania osób zaginionych na szlakach wspominanej powyżej góry Ślęży, pożar olbrzymich magazynów ze słomą w miejscowości Jordanów Śląski (listopad 2012 r., akcja gaśnicza trwała prawie dwie doby – red.), czy też poważne wypadki komunikacyjne na pobliskiej Drodze Krajowej nr 35. 

Jednostka Operacyjno - Techniczna funkcjonująca w OSP Sobótka liczy piętnaście osób po kursie podstawowym strażaków ratowników OSP. Tamtejsi strażacy, prócz kwalifikacji podstawowych oraz sporego, jak na OSP, doświadczenia w boju, posiadają także szereg kwalifikacji uzupełniających. Czterech strażaków posiada uprawnienia Kierującego Działaniami Ratowniczymi, kolejnych  czterech przeszkolenie z zakresu ratownictwa technicznego, sześciu – kurs ręcznej regulacji ruchem drogowym, natomiast ośmiu legitymuje się świadectwem ukończenia szkolenia z zakresu współpracy ze śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W szeregach straży z Sobótki znajdziemy także jednego funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej, jedną funkcjonariuszkę policji oraz dziesięciu ratowników po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W szeregach jednostki działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która na chwilę obecną liczy czterech młodych kandydatów na przyszłych strażaków. Ciekawostką jest także fakt, iż sobótczańska straż to jedna z nielicznych jednostek OSP, w której szeregach działają aż trzy kobiety - regularnie, na równi z mężczyznami, uczestniczące w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Ponadto dwie z nich zasiadają w zarządzie jednostki, udowadniając, iż kobiety mogą kierować nawet najprężniejszymi jednostkami OSP. Pierwsza z Nich jest Prezesem, natomiast druga pełni funkcję Skarbnika. 

Strażacy z OSP w Sobótce są jednostką  typu S-2. Posiadają w swoich boksach garażowych dwa samochody bojowe:

  • GBA 2/20 - 337[ D]21 – IFA W50LA
  • GCBA 6/32 - 337[ D]23 - Jelcz 004

Niestety, 31 – letni samochód służący w jednostce jako pierwszy rzut, jest według strażaków bardzo mocno wyeksploatowany, a co za tym idzie – awaryjny. Z tego powodu druhowie nieustannie organizują szereg działań, które mają służyć pozyskaniu środków finansowych na zakup nowego auta. Są to m.in. zbiórki pieniędzy wśród mieszkańców oraz liczne wnioski o pomoc kierowane do prywatnych przedsiębiorców z okolic.

Na szczęście wyeksploatowany tabor samochodowy jednostki rekompensuje świetne wyposażenie strażaków, jakie możemy odnaleźć w ich remizie. Ratownicy dysponują bowiem czteroma aparatami ochrony dróg oddechowych, wraz z zapasowymi butlami, pilarkami do drewna, przecinarką do stali/betonu, miernikiem wielogazowym, pompami  (szlamowa, pływająca), zestawem PSP R1 z noszami typu deska i szynami Kramera, zestawem hydrauliki siłowej oraz wyważarką do drzwi Holmatro, będącą ich najnowszym nabytkiem. W najbliższym czasie strażacy planują doposażenie się w kamerę termowizyjną. Ponadto każda osoba uczestnicząca w działaniach ratowniczo - gaśniczych posiada umundurowanie specjalne, a także koszarowe oraz kompletne wyposażenie osobiste.

Remiza wyposażona jest w dwa boksy garażowe, pomieszczenie sanitarne, biuro, salę konferencyjną i szatnię. Na zewnątrz możemy dostrzec boisko do siatkówki oraz dwa zabytkowe wozy konne, będące przyciągającą wzrok ozdobą okolic strażnicy.

Druhowie z Sobótki nie tylko gaszą pożary i likwidują miejscowe zagrożenia. Działają również dla społeczności lokalnej. Organizują pogadanki w szkołach, a także zapraszają dzieci do strażnicy, aby zapoznać ich ze swoim wyposażeniem oraz kształtować pozytywny wizerunek strażaka, który wyciągnie do niego pomocną dłoń w każdej niebezpiecznej sytuacji. Jednym z kolejnych, autorskich pomysłów propagowania bezpieczeństwa wśród dzieci jest organizacja Dnia Dziecka pt. „Strażacy Dzieciom”, odbywającego się na miejscowym Rynku już od czternastu lat.

Druhowie organizują także różnego rodzaju manewry oraz pokazy ratownicze, głównie we współpracy z zaprzyjaźnioną jednostką OSP z Rogowa Sobóckiego.  Służy to przede wszystkim podnoszeniu  kwalifikacji oraz praktycznych umiejętności strażaków – ratowników oraz wspólnemu zgrywaniu się zespołów, które wielokrotnie mają okazję do wspólnych działań podczas prawdziwych akcji.

Uczestnictwo w Półmaratonie Ślężańskim, biegu na Ślężę - tak co roku strażacy z Sobótki spędzają swój wolny czas, dbając o tężyznę fizyczną i propagując sport w gminie Sobótka. W tegorocznym półmaratonie do rywalizacji stanęło dwóch przedstawicieli OSP Sobótka – dh Mariusz Madaliński oraz dh Sylwester Kowalczyk, osiągając bardzo dobre wyniki, za które należą im się słowa uznania i gratulacje.

Wygląd strażnicy w ostatnim okresie zmienił się diametralnie. Z najważniejszych zadań jakie wykonali strażacy można wymienić m.in.: wymianę bram garażowych oraz instalacji elektrycznej, remont elewacji budynku, a także placu przed jednostką. Kilka tygodni temu w remizie zainstalowano także wyciąg do spalin, co znacząco poprawiło komfort ratowników wyjeżdżających do działań.

Zarząd ma ambitne plany rozwoju jednostki oraz pozyskiwania nowego wyposażenia. Wśród najważniejszych z nich możemy wymienić zakup nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego, kapitalny remont szatni, który druhowie mają zamiar wykonać własnymi siłami. Bardzo ciekawym pomysłem jest także planowane zorganizowanie meczu piłki nożnej z zaprzyjaźnioną jednostką OSP, które miałoby służyć rozrywce, integracji oraz wspólnej, dobrej zabawie.

Podsumowując,  strażacy z Sobótki są mobilną i dobrze wyposażoną jednostką z dużą liczbą wyjazdów i jeszcze większą  ilością pomysłów i działań. Choć na swojej drodze napotykają trudności, co jest chyba tożsame z pasją strażaka OSP, tworzą Oni zespół zgrany, wykwalifikowany, dobrze wyposażony, a przede wszystkim, co pokazał ten artykuł, chętny do wielu szeroko pojętych inicjatyw. Po wizycie w Sobótce stwierdzamy, iż życzymy wszystkim i sobie tego, aby każda OSP w Polsce funkcjonowała na takim poziomie oraz z takim samym zaangażowaniem jak tamtejsi druhowie.

Na sam koniec, w imieniu redakcji oraz czytelników Strażackiego, chcielibyśmy podziękować za możliwość wizyty i poświęcony nam czas. Gorące podziękowania dla Pani Prezes Joanny Budy oraz członka komisji rewizyjnej Mariusza Madalińskiego.

Życzymy samych sukcesów i realizacji zaplanowanych przedsięwzięć!

{ rsmediagallery tags="20130405_wizyta_sobotka"}

Strażacki.pl

Wizyta w OSP Sobótka

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet