Szczuczyn

OSP Szczuczyn

OSP Szczuczyn

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej działa na terenie województwa podlaskiego, powiatu grajewskiego w gminie Szczuczyn. Powstanie OSP datuje się na 22 listopad 1882 roku.

Ochotnicy w ciągu roku wyjeżdżają średnio około 150 razy. Zdecydowaną większość zdarzeń stanowią wypadki komunikacyjne. Przez miasto biegną dwie drogi krajowe nr 61 oraz 58 na których dochodzi do wielu wypadków oraz kolizji. Najtragiczniejszym zdarzeniem ostatnich lat był wypadek drogowy w którym samochód osobowy przygnieciony został przez ciężarówkę przewożącą samochody, śmierć w tym zdarzeniu poniosły aż 4 młode osoby.

Jednostka współpracuje z JRG w Grajewie oraz innymi jednostkami ochotniczymi działającymi na terenie gminy Szczuczyn.

W najbliższych latach druhowie planują rozbudowę strażnicy oraz pozyskanie nowego sprzętu.

W 1995 roku OSP Szczuczyn została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Obecnie OSP liczy 93 członków zwyczajnych, w tym 14 kobiet. Z czego 32 druhów posiada aktualne badania lekarskie oraz szkolenia uprawniające do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Strażacy dysponują pięcioma samochodami ratowniczo–gaśniczymi:

- GBA-Rt 2/20 Mercedes– Jelcz/0024,

- GCBA 5/32 Mercedes AXOR,

- GBA 2,5/16 Star,

- VW / T-4,

- samochód lekki operacyjny Opel Astra II.

Na wyposażeniu jednostki możemy znaleźć m.in. motopompy szlamowe i pływające, a także

sprzęt ratowniczy taki jak: zestawy hydrauliczne do ratownictwa technicznego średnie, pilarki

do drewna , piły do betonu i stali, zestawy R1, sprzęt ochrony dróg oddechowych czy agregaty prądotwórcze.

Wszystkich chcących wesprzeć funkcjonowanie jednostki w Szczuczynie zarząd wraz z druhami zachęca do przekazania 1 % w swoim zeznaniu podatkowym. Zdobyte w ten sposób środki przeznaczone zostaną na zakup potrzebnego sprzętu, który wykorzystany zostanie podczas akcji ratunkowych.

Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.

Strażacki.pl

Jednostka Ochotniczej Straży Pożar

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet