Goszczowice

OSP w Goszczowicach

OSP w Goszczowicach

Jednostka OSP w Goszczowicach powstała w 1947 roku, aczkolwiek dotarliśmy do zapisków datujących początek jednostki już 1930 roku W tym czasie remiza była drewniana i umiejscowiona na terenie Nadleśnictwa Tułowice - Leśnictwo Goszczowice. Była to OSP typu „M”.

Gdy w 1971 roku około 3 nad ranem w Zakładach Porcelitu w Tułowicach wybuchł pożar to OSP Goszczowice przybyła na miejsce, jako pierwsza (z OSP) furmanką konną. Zaraz po jednostce zawodowej Straży Pożarnej w Niemodlinie, a na wniosek komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Niemodlinie wystąpiono o przydzielenie samochodu pożarniczego marki ŻUK dla OSP Goszczowice. OSP Goszczowice samochód pożarniczy ŻUK otrzymała w 1973. OSP Goszczowice, jako jedyne na terenie województwa opolskiego a może nawet, jako jedyna w kraju była jednostką typu „S1” posiadająca strażnice drewnianą na terenie leśnictwa Goszczowice, która stoi do dnia dzisiejszego, jako już obiekt gospodarczy na terenie prywatnym.

Po wielu staraniach strażaków z OSP Goszczowice Naczelnik Gminy Łambinowice rozpoczął w 1980 r. budowę nowej strażnicy w Goszczowicach, którą oddał do użytku w 1981 r. Strażnica ta posiadała dwa boksy garażowe zaplecze techniczne oraz salę szkoleniową. W 1981 r. OSP Goszczowice otrzymała samochód gaśniczy GBM 2,5 przez 8 na podwoziu „Stara 29”, który był skarosowany z samochodu wojskowego. W 1999 dla OSP Goszczowice Wójt Gminy Tułowice zakupił samochód pożarniczy „Jelcz 004”, W 2005 r. wójt Gminy przebudował część strażnicy na świetlicę wiejską tym samym pozostawiono tylko jeden boks garażowy.

W roku 2010 jednostka nabyła samochód lekki pożarniczy VW Transporter, który zakupiony został z środków Gminy. Od tej pory zarząd OSP rozpoczął starania o rozbudowę strażnicy. Udało się to w 2014r. Obecnie jednostka liczy 33-ech czynnych członków z czego 15-stu druhów jest wyszkolonych i gotowych do czynnego udziału w akcjach ratowniczych, druhowie posiadają dwie Młodzieżowe drużyny pożarnicze tj. dziewczęcą i chłopięcą. W szeregach jest 6 kobiet z czego na razie tylko jedna wyjeżdża do zdarzeń. Dwóch Ochotników jest zawodowymi Strażakami, a kolejny obecnie jest Dyrektorem Wykonawczym Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu. Dnia 14.03.2015 odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie remizy.

Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.

Strażacki.pl

Jednostka OSP w Goszczowicach powstała w 1947 roku, aczkolwiek dotarliśmy d

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet