Janowice

OSP w Janowicach

Ochotnicza Straż Pożarna w Janowicach powstała w 1908 roku przy miejscowym kółku rolniczym. Założycielem był Michał Papla, mieszkaniec Janowic. Źródłem potwierdzającym założenia straży jest książeczka pamiątkowa założona w 1908 roku. Księga ta już w kolejnym wydaniu opisująca wszystkie zdarzenia, do teraźniejszości jest dostępna w OSP Janowice.

Przez I Wojnę Światową prowadzenie statystyk najprawdopodobniej było w języku polskim. Wszystko było dobrze, do czasu zawieszenia działalności straży od 1919 r. do 1920 r. Po wojnie straż wznowiła działalność. Pierwszą najpilniejszą czynnością było wyremontowanie motopompy, a w roku 1945 ufundowano sztandar. Położono duży nacisk, żeby straż dysponowała jak najnowocześniejszym sprzętem gaśniczym. Niedługo po roku 1945 zakupiono pierwszy wóz marki Chevrolet, który potem przerobiono na wóz strażacki. Drugim nabytkiem było zakupienie w roku 1960 drabiny Szczerbowskiego.

Kolejnym nabytkiem był już drugi samochód gaśniczy marki Dodge. W przyszłych latach samochody te zostały wymienione na nowsze. W roku 1977 wybudowano drugą strażnicę wraz z wieżą, która dysponuje do dzisiaj.

Lata 70 i 80 XX wieku to czas intensywnego rozwoju straży. Powstaje sekcja judo (młodzieżowa).

Najważniejszym wydarzeniem było dołączenie straży do KSRG w roku 1997. KSRG zapewnia do dzisiaj najnowszy sprzęt oraz systematyczne kontrolowanie oraz przegląd urządzeń gaśniczych. W roku 1998 OSP w Janowicach otrzymało medal ''Za usługi dla pożarnictwa''.

Straż dysponuje dwoma samochodami: Star 244 GBA { 339s17} i Renault'em Master LRTW { 339s18}. Na wyposażeniu, którego możemyznaleźć m.in. podstawowy sprzęt gaśniczy, pompy, piły, sprzęt hydrauliczny, szybkie natarcie.

Co roku strażacy uczestniczą w zawodach czy ćwiczeniach. Tak samo jest w MDP, które istnieje do dzisiaj. Straż w Janowicach systematycznie organizuje festyny, zakończenie lata, imprezy czy sylwestry oraz uczęszczają w pokazach przy szkole.

Zdjęcia oraz informacje dzięki uprzejmości OSP Janowice.

Strażacki.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Janowicach powstała w 1908 roku przy miejscowym

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet