Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Karpaczu

Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Karpaczu 

W długi weekend majowy, dokładnie 2 maja 2013 roku, wspólnie z redaktorką Dominiką Huzarską, odwiedziliśmy jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Karpacza. Materiał z tej wizyty prezentujemy Wam poniżej. Serdecznie zapraszamy do dokładnego zapoznania się z nim!

Karpacka jednostka znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Położona jest w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy.

Strażacy z tutejszej OSP chronią ponad pięć tysięcy mieszkańców miasta Karpacz oraz odpoczywających w regionie turystów, którzy przybywają tam w bardzo dużej ilości. Druhowie zabezpieczają obszar 38 kilometrów kwadratowych, a w razie potrzeby biorą także udział w akcjach na terenie okolicznych miejscowości oraz obszarach górskich.

Strażacy dysponują budynkiem z czterema boksami garażowymi, który co ciekawe, nie jest własnością gminy. Samorządowcy dzierżawią go od jednego z druhów OSP Karpacz.

Ochotnicza Straż Pożarna w Karpaczu na chwilę obecna posiada trzy samochody pożarnicze. Pierwszy to perełka - Star 25 z 1967 roku. Pojazd, choć od dawna nie wyjeżdża już do zdarzeń, ciągle jest garażowany w remizie, a wkrótce zostanie także zarejestrowany jako pojazd zabytkowy. Drugim samochodem na wyposażeniu karpackich druhów jest Land Rover Defender 110 z 1992 roku, który dotychczas pełnił swoją służbę w Straży Granicznej. Dzięki pomocy urzędników, niedawno został on pozyskany dla OSP, która z własnych środków oraz dzięki pomocy gminy, karosowała go na pojazd pożarniczy. Już niebawem lekki Land Rover będzie służył strażakom w najtrudniejszym terenie, tam gdzie nie mogą sobie poradzić inne auta. Na chwilę obecną strażacy z Karpacza do działań wyjeżdżają trzynastoletnim Starem 14/66 GBA 2/20, który dzięki swojej konstrukcji oraz terenowemu napędowi, idealnie sprawdza się w trudnym, górzystym terenie.

Nie jedna jednostka chciałaby mieć na swoim wyposażeniu także sprzęt jakim dysponują druhowie z Karpacza. Dzięki bardzo dobrej współpracy z włodarzami gminy oraz pobliską Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą, strażacy mogą się pochwalić takim sprzętem jak m.in. zestaw PSP R1, R2, defibrylator zewnętrzny, aparaty ochrony dróg oddechowych, wysokiej klasy sprzęt hydrauliczny oraz mechaniczny itp.

W jednostce z Karpacza działa czynnie dziewiętnastu wyszkolonych członków przynależących do JOT-u oraz jeden członek honorowy. W szeregach tutejszej OSP możemy znaleźć także funkcjonariuszy PSP. Jak komentuje naczelnik, w tym roku już trzy osoby zgłosiły swoją chęć wstąpienia w szeregi straży pożarnej. W akcjach ratowniczo - gaśniczych uczestniczy także kobieta. Druga natomiast dzielnie wspiera straż w działaniach zarządczych.

Poniżej prezentujemy treść wywiadu z Panią Roksana Wysocką.
Pytana, jak to się stało, że znalazła się w gronie strażaków, odpowiada, że strażakiem był jej dziadek i ojciec, a więc pasja związana z pożarnictwem została Jej przekazana w pewien sposób „we krwi”. Pani Roksana chce działać dla ludzi i im pomagać. Od października, kiedy zaczęła uczestniczyć w działaniach, brała udział w dziesięciu akcjach, a pożar samochodu i budynku zapadł jej w pamięć najbardziej. Czuje się dobrze w straży i nie przejmuję się tym, że otaczają Ją sami mężczyźni. Twierdzi wręcz, że są Oni bardzo pomocni i gdy zachodzi taka potrzeba, pomagają jej i uczą, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Ratownicy z tutejszej OSP mogą pochwalić się także czterema świetnie wyszkolonymi kierowcami, którzy bezpiecznie dowożą ratowników do zdarzeń przy jakich zachodzi konieczność interweniować. Poniżej prezentujemy sylwetkę jednego z nich, Pana Oskara Fugiel.
Jak dowiadujemy się od Pana Oskara, w straży służy od 1987 roku. Pytany o akcje którą zapamiętał mówi, że każda akcja jest inna i każdą na swój sposób się zapamiętuje, jednakże najbardziej została mu tragiczna akcja, podczas której w ogniu zginęli ludzie. Pytany jak przyciągnąć do straży dzieci, wskazuje między innymi pokazy sprzętu, które organizowane są dla dzieci. Sam wyjazd samochodu bojowego przyciąga młodych.

Strażacy z Karpacza dysponowani są do zdarzeń przez dyżurnych Powiatowego Stanowiska Kierowania z Jeleniej Góry poprzez system selektywnego wywoływania, który uruchamia syrenę. Dodatkowo każdy druh dostaje powiadomienie o alarmie drogą telefoniczną, poprzez sms’a. Daje to stuprocentową pewność tego, iż nawet w przypadku awarii syreny, czy też zwykłego nie usłyszenia jej, podczas wykonywania obowiązków, do wszystkich strażaków dociera informacja o konieczności stawienia się w remizie.

Pytając druhów o to czego potrzebują w najbliższym czasie oraz jakie są ich plany w pozyskiwaniu nowego sprzętu oraz wyposażenia, wskazują oni na quada, który idealnie nadawałby się do działań ratowniczych w terenie górzystym, a więc charakterystycznym dla Karpacza oraz okolic tej malowniczej miejscowości.

Przez cały rok druhowie wyjeżdżają do około dziewięćdziesięciu akcji ratowniczo - gaśniczych, z czego zdecydowana większość to miejscowe zagrożenia. Pozostałe interwencje to zazwyczaj pożary, których strażacy z Karpacza notują około trzydziestu rocznie.

Druhowie biorą także czynny udział w życiu miasta. Zabezpieczają imprezy kulturalne, organizują pokazy oraz pogadanki dla dzieci oraz pełnią koordynację nad EveryBoard Festival, który corocznie organizowany jest właśnie w Karpaczu.

Jednostka z Karpacza nie jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, jednakże prowadzone są w tym kierunku starania, gdyż najbliższa jednostka w systemie oddalona jest aż o 13 kilometrów.

W planach tutejszych strażaków jest również budowa nowej remizy. Jak komentuje naczelnik Łukasz Klimkowski, plan budowy jest już gotowy, a obecnie pozyskiwane są środki finansowe. Już teraz wiadomo jednak, iż do 2015 roku budynek zostanie oddany do użytku. W nowym budynku Swoją siedzibę będą mieli tu również inne służby, tj. straż miejska, oraz centrum zarządzania kryzysowego.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i możliwość przeprowadzenia wizyty. Było nam bardzo miło spędzić czas w towarzystwie strażaków z Karpacza. W imieniu całej redakcji Portalu Strażacki.pl oraz wszystkich naszych czytelników, życzymy Wam wszystkiego dobrego!

{ rsmediagallery tags="20130509_wizyta_osp_karpacz"}

Strażacki.pl

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet