Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej z Podegrodzia

Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej z Podegrodzia 

Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej z Podegrodzia odbyła się w niedzielę, 12 maja, punktualnie o godzinie 14:00. Już od początku wizyty dało się odczuć serdeczne i miłe przywitanie ze strony druhów tej jednostki, za co już na samym początku pragnę im serdecznie podziękować. Wobec tych okoliczności, jedyne na co można narzekać, to towarzysząca nam wtedy pogoda - nie sprzyjała ona bowiem wykonaniu dobrych zdjęć.

 

Odwiedzana Ochotnicza Straż Pożarna zlokalizowana jest w województwie małopolskim i bezpośrednio podlega pod Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza - miasta oddalonego około dziesięć kilometrów od Podegrodzia. Jest to jednostka doskonale wyposażona.

Także ich historia, trwająca już 130 lat, jest bardzo interesująca i warta uwagi. Powstanie OSP datuje się na rok 1883. Założenie straży pożarnej wymusiły bardzo częste pożary drewnianych zabudowań, które nagminnie niepokoiły mieszkańców okolic. Wtedy też zakupiono pierwszą sikawkę, która służyła druhom do gaszenia pożarów aż przez czterdzieści dziewięć lat. Dopiero w roku 1911 podegrodzcy ochotnicy sprawili sobie konny beczkowóz - sprzęt jak na tamte czasy bardzo nowoczesny oraz trudny w pozyskaniu. Przez kolejne lata działalności, głównie po drugiej wojnie światowej, Ochotnicza Straż Pożarna z Podegrodzia wzbogacała się w nowy sprzęt gaśniczy,a z biegiem czasu, gdy powstawały coraz nowocześniejsze pojazdy, byli oni regularnie doposażani, aby jeszcze lepiej mogli zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców wsi.

Jak wiadomo, straż to nie tylko sprzęt, a przede wszystkim ludzie. Nawet najlepiej wyposażona jednostka nie mogłaby istnieć bez zaangażowanych, wyszkolonych druhów, a właśnie takich możemy znaleźć w tutejszej OSP. W szeregach jednostki udziela się ich aż sześćdziesięciu czterech! Choć nie wszyscy z nich biorą czynny udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych, to każdy wnosi w rozwój jednostki to co najlepsze, sprawiając, iż funkcjonuje ona na bardzo wysokim poziomie. Strażacy są dobrze wyszkoleni, systematycznie pogłębiając swoją wiedzę i umiejętności, biorąc udział w szkoleniach organizowanych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Strażacy oprócz dobrego wyszkolenia, mogą się poszczycić także dobrymi wynikami w zawodach sportowo – pożarniczych na różnych poziomach, począwszy od szczebla gminnego.

Na dzień dzisiejszy jednostka wyposażona jest w następujące wozy bojowe:

·Średni samochód gaśniczy marki Man TGM 13.280 – 349[ K]82. Pojazd wyposażony w autopompę o wydajności 2500 litrów na minutę oraz zbiornik o pojemności 2,5 m3.

·Ciężki samochód gaśniczy marki Kamaz – 349[ K]81. Pojazd wyposażony w autopompę o wydajności 1600 litrów na minutę oraz zbiornik o pojemności 6 m3.

·Samochód operacyjny marki Nissan Pickup – 349[ K]83.

Na sam koniec, życzę Wam drodzy druhowie, w imieniu swoim oraz pozostałych czytelników serwisu, aby Wasze ambicje nie opadały, a tradycje jednostki przetrwały jeszcze wiele lat, nadal współtworząc piękną historię mobilnej jednostki służącej okolicznej społeczności.

{ rsmediagallery tags="20130512_wizyta_osp_podegrodzie"}

Strażacki.pl

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet