Merytoryka
Środki ochrony indywidualnej stosowane przez strażaków w Polsce i na świecie są coraz lepsze i coraz lepiej chronią nas strażaków przed płomieniem, temperaturą, wodą czy płynami ustrojowymi.
Również ze względu na zagrożenia rakotwórcze występujące szczególnie podczas działań gaśniczych, środki ochrony osobistej zyskały w ostatnich latach właściwości większej ochrony przed cząstkami rakotwórczymi, jakie występują w środowisku pożaru.
Dzięki takiemu podejściu strażak zyskał „prawie szczelną zbroję”, która ma za zadanie chronić go przed wszystkimi wymienionymi zagrożeniami. Jednak nie przypadkowo padło stwierdzenie „prawie szczelna”, ponieważ największym mankamentem całej ochrony indywidualnej były kominiarki.
Najlepsze i najlepiej wykrojone modele kominiarek, przez wiele lat nie dawały pełnej ochrony tzn. ochrony przed cieczami, dymem i cząstkami stałymi, ponieważ nie posiadały one żadnej membrany lub materiału, który byłby chociażby substytutem membran. Nieszczelna struktura kominiarek sprawiała, że strażacy po opuszczeniu pożaru, mogli niejednokrotnie odczuwać zapach pożaru jeszcze długo po nim, bo utrzymywał się on na szyi, głowie, a w szczególności we włosach.
Pierwsze próby stworzenia kominiarek z membraną miały swoje wady. Ochrona w nich umieszczona była albo tylko niektórych strefach, a nie na całej powierzchni kominiarki, a te posiadające barierę na całej powierzchni, albo ciążyły swoją wagą strażakom, albo szybko traciły swoje właściwości przez zbrylanie się warstwy ochronnej wewnątrz kominiarki.
Ciekawe rozwiązanie wśród kominiarek pojawiło się we wrześniu 2019 roku, gdzie po wielu wcześniejszych miesiącach badań i testów, brytyjska firma EAGLE FR znana ze świetnej jakości kominiarek także w Polsce, wypuściła na rynek pierwszą kominiarkę, która na całej powierzchni posiadała membranę chroniącą strażaka już nie tylko przed płomieniem i ciepłem, ale także chroniąca go całkowicie przed cząstkami rakotwórczymi i cieczami. To był przełom w kominiarkach na rynku i dzięki temu rozwiązaniu, wreszcie można było uzupełnić brakującą lukę w „zbroi strażaka”.
Pomimo rewolucyjnej konstrukcji firma EAGLE FR nie poprzestała na tym modelu i w wyniku nieustannej pracy i ulepszania produktu, stworzyli kolejną kominiarkę – Kominiarkę barierową Eagle FR PREVENT, która już nie tylko chroni przed płomieniami, ciepłem, cieczami i cząstkami rakotwórczymi, ale umożliwia również usunięcie ciepła i pary wodnej z szyi i głowy strażaka. Usunięcie nadmiaru ciepła i pary wodnej zabezpiecza strażaka przed udarem cieplnym oraz znacząco wpływa na komfort pracy w środowisku pożaru.
PREVENT
Sama technologia, która została wykorzystana do wykonania materiału PREVENT, była wcześniej stworzona i wykorzystywana przez amerykańskie siły specjalne w obrębie zagrożeń chemicznych i biologicznych CBRN.
Aby zbadać usuwanie ciepła poprzez kominiarkę wykorzystano badania i skalę oceny zawartą w normie NFPA 1971-2018. W tej normie współczynnik odprowadzania ciepła określony jako THL (Total Heat Loss), wymaga minimalnego odprowadzania ciepła na poziomie 325. W przypadku kominiarki PREVENT współczynnik ten wynosi aż 425, a więc znacząco przewyższa założone standardy na plus!
Kominiarka PREVENT, jak każdy inne środek ochrony indywidualnej musi być odpowiednio czyszczona. Dlatego przeprowadzone zostały testy, podczas których kominiarka była prana i sprawdzana ponownie pod kątem właściwości ochronnych. Po przeprowadzonych wielokrotnie badaniach okazało się, że nawet po 200 praniach kominiarka niezmiennie zachowuje swoje właściwości ochronne.
Miejmy więc nadzieję, że ten typ kominiarki będzie użytkowany przez strażaków, którzy mają świadomość zagrożeń rakotwórczych i chcą być profesjonalnie przed nimi chronieni, z jednoczesnym zachowaniem komfortu i ergonomii pracy. Szczegółowe dane techniczne kominiarki możecie zobaczyć na www.prevent.supron1.pl.
Artykuł powstał we współpracy z SUPRON 1