Skip to content
wtorek 8 lipca 2025
NA GORĄCO
2025-07-08Pożar w Karkonoszach – paliła się elewacja RTON Śnieżne Kotły 2025-07-07Spłonęło poddasze hotelu w Nowym Brzesku 2025-07-07Nocny pożar hałdy odpadów drewnianych w Czempiszu 2025-07-07Duży pożar w Kędzierzynie-Koźlu: spłonęły dwie hale magazynowe 2025-07-06Pyskowice: jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania 2025-07-06Ogień na weselu – ewakuowano ponad 80 osób 2025-07-06Tragedia nad jeziorem Długie: utonęła 12-latka 2025-07-04Biedronka w ogniu – spłonął dach sklepu w Buku 2025-07-04Pożar cysterny z paliwem na DK50 2025-07-04Pożar kompleksu bloków mieszkalnych pod Warszawą
  • Kontakt
Strazacki.pl portal o straży pożarnej
  • Wiadomości
    • Wszystkie
    • Akcje
    • WIADOMOŚCI
    • Świat
    • Nabory
    • Wydarzenia
    • Opinie
    Akcje

    Pożar w Karkonoszach – paliła się elewacja RTON Śnieżne Kotły

    2025-07-08
    Akcje

    Spłonęło poddasze hotelu w Nowym Brzesku

    2025-07-07
    Akcje

    Nocny pożar hałdy odpadów drewnianych w Czempiszu

    2025-07-07
    Akcje

    Duży pożar w Kędzierzynie-Koźlu: spłonęły dwie hale magazynowe

    2025-07-07
    Akcje

    Pyskowice: jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania

    2025-07-06
    Poprzedni Następny Showing 1 Of 1932
  • Technika
    Technika

    OSP Bojano z nowym sprzętem

    Technika

    OSP Rumienica z nowym autem!

    Technika

    Kolejne europejskie jednostki strażackie kupują pojazdy pożarnicze o napędzie elektrycznym

    Technika

    Nowy nabytek w OSP Maków Podhalański!

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 79
  • Safety tips
    Safety Tips

    Strażacy kontra owady

    WIEDZA

    HIPOTERMIA. Jak postępować prawidłowo?

    Ćwiczenia

    Strażacy ćwiczą na lodzie

    Safety Tips

    Przygotuj się do szybkiego gaszenia!

    WIEDZA

    Wypadek samochodu ciężarowego z LNG – rozpoznanie, możliwości postępowania

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 36
  • Tematy
    ACO streamer
    Recenzje

    Transmisja obrazu z drona prosto do sztabu. To już możliwe!

    Recenzje

    Pożar paneli fotowoltaicznych w Wieluniu

    Recenzje

    Kominiarka blokująca szkodliwe cząstki popożarowe? Sprawdziliśmy to!

    Recenzje

    Jak działa najnowszy Aparat powietrzny AirBoss od Dräger? – Sprawdziliśmy to!

    Podcast

    #004: Co wybrać – nóż czy nożyczki ratownicze?

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 2
  • ZMIANOWYZMIANOWY
  • Strona główna
  • Wiadomości na gorącoWiadomości na gorąco
  • Tematy
    • Technika
    • Safety Tips
    • Kalendarz zmianowy
    • Misz masz
    • Wydarzenia
    • Quizy
  • KontaktKontakt
Strazacki.pl portal o straży pożarnej
Safety Tips
Safety Tips

Na co zwracać uwagę przy wyborze środków ochrony indywidualnej?

Waldemar / Redaktor NaczelnyWaldemar / Redaktor Naczelny2023-02-26 886 Minutes read0

Kraj

W ostatnim dziesięcioleciu bardzo mocno zmieniła się statystyka zdarzeń, do których dysponowani są strażacy.

Zdecydowanie więcej pojawia się zdarzeń z kategorii miejscowych zagrożeń, tj. różnego rodzaju wypadki, awarie techniczne czy po prostu udzielanie pomocy medycznej.

Mimo przewagi miejscowych zagrożeń nad pożarami strażacy muszą pamiętać, że warunki pożarowe, jakie mogą zastać podczas akcji gaśniczej mogą być trudne i dynamiczne.

Dynamika obecnych pożarów bywa gwałtowna ze względu na rodzaj materiałów, jakie znajdują się w naszych domach, mieszkaniach, obiektach produkcyjnych lub handlowych.

Już po trzech minutach, jeżeli nie będziemy kontrolować warunków pożarowych lub w wyniku innych nieprzewidzianych czynników dojdzie do rozgorzenia, pojawi się bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia strażaków.

Nie tylko
same pożary bezpośrednio niosą za sobą zagrożenia dla życia strażaków, istotną kwestią jest też dobór odpowiednich środków ochrony indywidualnej, które stanowią naszą podstawową ochronę podczas działań.

Z tego też względu chcemy Wam przypomnieć, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru środków ochrony indywidualnej.

Normy, certyfikaty, świadectwa

Ze względu na przepisy prawa zawarte w prawie unii europejskiej oraz w prawie polskim, podczas wyboru środków ochrony indywidualnej, musimy zwrócić uwagę, czy dany środek posiada odpowiednie „dopuszczenia”, pozwalające na użytkowanie go w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.

Posiadanie odpowiednich „dopuszczeń” jest pierwszym elementem, który świadczy o tym, że środek ochrony indywidualnej
ma odpowiednią jakość i będzie chronił strażaka w warunkach pożarowych.

Wybierany środek ochrony indywidualnej powinien posiadać dokument poświadczający o tym, że spełnia on europejskie normy.

Są to normy:

a) dla butów – norma EN15090

b) dla ubrań specjalnych – EN469

c) dla rękawic specjalnych – EN659

d) dla kominiarek – EN13911

e) dla hełmów – EN443

Kolejną częścią z zakresu dokumentacji, na którą warto zwrócić uwagę to kwestia tego, czy ŚOI posiada znak CE oznaczającego „Conformité Européenne” (zgodność danego wyrobu z wymaganiami prawodawstwa zharmonizowanego). Ten znak to deklaracja producenta, że po przeprowadzeniu stosownej procedury oceny zgodności, jego wyrób spełnia obowiązujące na terenie Unii Europejskiej wymagania dotyczące danej kategorii wyrobu.

Potwierdzeniem zgodności ze stosownymi normami oraz możliwością stosowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w Polsce jest posiadanie przez wybrany ŚOI świadectwa dopuszczenia wydanego przez Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. 

Omawiając zagadnienie posiadanych przez środki ochrony indywidualnej norm, warto podczas wyboru i zakupu spojrzeć, czy posiadane normy są wydane przez niezależne ośrodki badawczo-certyfikujące. Normy, dopuszczenia uzyskane przez niezależne ośrodki dają dużą gwarancję, że produkt spełnia wymagania dla danego środka ochronnego.

 

BUTY

Ten element środków ochrony indywidualnej jest często kupowany po macoszemu. Jednak przy zakupie tego rodzaju środka ochrony indywidualnej warto zwrócić uwagę na kilka znaczących dla naszego bezpieczeństwa szczegółów. 

Pierwszym z nich jest kwestia tego, czy buty posiadają na całej powierzchni stopy ochronę przed przekłuciem. Ten element ochrony zapewni bezpieczeństwo podczas poruszania się szczególnie w pogorzelisku, gdzie najczęściej znajdują się elementy drewniane z gwoździami lub wkrętami.

Ochrona przed przekłuciem w podeszwie to nie tylko ochrona przed urazem mechanicznym stopy, ale również przed ewentualnym zakażeniem, jakie może być spowodowane zabrudzonym ostrym elementem.

Innym elementem w konstrukcji butów wpływającym na bezpieczeństwo strażaka podczas działań jest ochrona przed przecięciem pilarką. Ten aspekt jest niezmiernie ważny, ponieważ niebezpieczeństwo przecięcia podczas prac z pilarką istnieje nie tylko w trakcie miejscowych zagrożeń, ale również w trakcie i po pożarze. Istnieją cztery klasy ochrony przed przecięciem. Obecnie najwyższa klasa stosowana w obuwiu strażackim to Klasa 2.

UBRANIA SPECJALNE

Obecnie ubrania specjalne czyli odzież ochronna dla strażaków wyglądają z zewnątrz identycznie oraz posiadają aktualne normy, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą mieć kluczowe znaczenie w naszej ochronie.

Jednym z trzech elementów, na które warto zwrócić uwagę to kwestia konstrukcji warstw ubrania. Obecnie na rynku dostępne są głównie dwa układy konstrukcji warstw:

a) układ 3-warstwowy – warstwa zewnętrzna, membrana oraz podszewka z funkcją warstwy termoizolacyjnej

b) układ 4-warstwowy – warstwa zewnętrzna, membrana, warstwa termoizolacyjna oraz podszewka

Im więcej warstw i im większa ich grubość, tym większą ochronę strażak będzie miał przed ciepłem. Należy jednak pamiętać o znalezieniu odpowiedniego „złotego środka”, ponieważ zbyt grube ubranie może powodować szybsze przegrzanie i zmniejszoną możliwość odprowadzania potu.

 

R ochrona
zdjęcie (OSP Podłęże): ubranie specjalne oraz hełmy ROSENBAUER. Dzięki zastosowaniu m.in. markowych i zbadanych materiałów, strażak, który znalazł się w skrajnych warunkach pożarowych, doznał poparzeń na ok. 2% powierzchni skóry.

Mówiąc o pocie, podczas wyboru i zakupu warto zwrócić uwagę na zastosowaną membranę. Najlepiej, gdyby to była membrana z materiałów typu PTFE (politetrafluoroetylen), która będzie posiadać najlepsze właściwości „oddychania”.

Trzeci element to materiał czyli tkanina zastosowana jako warstwa zewnętrzna. Warto tutaj wybierać markowe tkaniny aramidowe lub na bazie PBI, które dają gwarancję najwyższych poziomów ochrony, w przełożeniu na czas użytkowania i które w całym układzie warstw w sytuacji skrajnej ochronią lub zminimalizują urazy termiczne.

Wracając jednak do certyfikacji ubrań specjalnych, dodatkową cechą, na którą także warto zwrócić uwagę, to dodatkowe badania przeprowadzone m.in. na manekinach termicznych, które obrazują możliwe stopnie i powierzchnię oparzeń, jakie możemy doznać w skrajnych przypadkach.


KOMINIARKI

Jest to drugi po butach środek ochrony indywidualnej, który często kupowany jest „po macoszemu”, a który powinien mieć najlepsze właściwości ochronne, aby nie tworzyć „słabych punktów” w całej ochronie indywidualnej.

Nabywając kominiarkę powinniśmy kupować kominiarkę opartą na najlepszych markowych tkaninach aramidowych lub na bazie PBI, które będą zapewniać wysokie standardy ochrony przed oparzeniem.

Kominiarka powinna również posiadać co najmniej układ dwuwarstwowy, co również będzie miało pozytywny wpływ na ochronę przed oparzeniem, a nie tylko jedną warstwę tkaniny.

I trzecia cecha to możliwość ochrony przed cząstkami rakotwórczymi. W tej kwestii na rynku istnieje kilka rozwiązań (np. kominiarka Eagle FR PREVENT), ale szczególnie ważne jest, aby warstwa ochronna przed cząstkami rakotwórczymi znajdowała się na całej powierzchni kominiarki, a nie tylko w wybranych jej częściach.

 

RĘKAWICE

Podobnie jak wcześniej omawiane środki ochrony indywidualnej, tak samo w przypadku rękawic podczas wyboru warto zwrócić uwagę na pewne cechy, które zapewnią bezpieczeństwo strażakowi.

Jeżeli wybieramy rękawice, w której głównie zastosowano skórę, to powinna to być jedynie skórna naturalna, która będzie tzw. dwoiną czyli skórą o charakterystycznym „meszku”. Dlaczego taka skóra? Ponieważ w porównaniu do gładkiej skóry nie kurczy się ona, gdy zostanie wystawiona na bardzo wysokie ciepło.

W przypadku wyboru rękawic opartych o tkaniny identycznie, jak w ubraniach specjalnych oraz kominiarkach, warto wybierać rękawice oparte o markowe tkaniny aramidowe lub na bazie PBI.

HEŁMY


Troszkę przekornie tutaj napiszę, że biorąc pod uwagę bezpieczeństwo strażaka, powinniśmy brać nie tylko pod uwagę bezpieczeństwo bezpośrednio fizyczne, ale także możliwość przewidywania zagrożeń i opuszczenie strefy jeszcze przed ich wystąpieniem, dlatego osobiście moim wyborem będą hełmy typu A (tzw. orzeszki, hełmy o niskim profilu).

Niestety hełmy tego typu nie posiadają dopuszczenia do stosowania w Polsce.
Na pewno w przypadku hełmów, które możemy użytkować w Polsce, cechami szczególnymi, które zwiększą kwestię bezpieczeństwa, to więźba oparta na siatce lub paskach, i która pozwala na zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni między głową strażaka a pianką ochronna umiejscowioną w centralnej wewnętrznej części skorupy.

Pamiętajcie, że wybór odpowiednich środków ochrony indywidualnej ma realny wpływ na Wasze bezpieczeństwo podczas działań!

FacebookTwitterWhatsAppLinkedInEmailLink

Waldemar / Redaktor Naczelny

reklama

Poprzedni wpis Wóz OSP Janowice Duże w rowie. Strażacy jechali alarmowo do zdarzenia
Następny post Tragiczny wypadek: 19-latek uderzył w drzewo. Prawo jazdy miał od 2 miesięcy
Powiązane artykuły
  • Powiązane artykuły
  • więcej od autora
Safety Tips

Strażacy kontra owady

2025-06-060
WIEDZA

HIPOTERMIA. Jak postępować prawidłowo?

2025-02-170
Ćwiczenia

Strażacy ćwiczą na lodzie

2025-01-240
Zobacz więcej
Czytaj również
Wiadomości

Co nowego na Strażackim?

2024-04-130
Akcje

Pożar w Karkonoszach – paliła się elewacja RTON Śnieżne Kotły

2025-07-080
Akcje

Spłonęło poddasze hotelu w Nowym Brzesku

2025-07-070
Akcje

Nocny pożar hałdy odpadów drewnianych w Czempiszu

2025-07-070
Akcje

Duży pożar w Kędzierzynie-Koźlu: spłonęły dwie hale magazynowe

2025-07-070
Akcje

Pyskowice: jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania

2025-07-060
Akcje

Ogień na weselu – ewakuowano ponad 80 osób

2025-07-060
Zobacz więcej

Redakcja i kontakt

Portal Strażacki.pl powstał w 2013 z myślą o strażakach, osobach związanych z branżą ratowniczą i pasjonatach pożarnictwa.

STATYSTYKI OSP

Statystyki OSP 2023 – woj. podlaskie 2

2024-02-09

Statystyki OSP 2023 – woj. podlaskie

2024-02-09

Statystyki OSP 2023 – woj. wielkopolskie 5

2024-01-25

Statystyki OSP 2023 – woj. wielkopolskie 4

2024-01-25
MULTIMEDIA

Kategorie

  • Akcje7634
  • Artykuły5651
  • Wydarzenia960
  • Wiadomości937
  • Relacje394
  • Technika316
  • Ćwiczenia176
  • Wizyty154
  • Nabory139
  • Cześć Ich Pamięci113
  • Szkolenia88
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202270
  • Patronat medialny64
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202064
  • Kronika Strażacka58
  • Misje zagraniczne50
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202348
  • Fotorelacje31
  • Kobiety w straży30
  • Filmy29
  • Statystyki wyjazdów OSP - 201918
  • Safety Tips16
  • Wasze15
  • Ciekawostki pożarnicze15
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202114
  • Zostań Strażakiem12
  • Nasze8
  • Strażacki8
  • Quizy7
  • Strażacki Klasyk Miesiąca7
  • Ściąga6
  • Recenzje5
  • Podcast4
  • STRAZACKI.PL2
  • Wideorelacje2
  • Opinie2
  • Floriany2
  • Konkursy2
  • Kącik historyczny1
  • Sprawdź swoją wiedzę - TESTY1
  • Rozwiązania testów wraz z omówieniem1
  • Tapety strażackie1
  • Wyposażenie techniczne1
  • Taktyka działań ratowniczych1
  • Misz Masz0

#TAGI

Kobiety w strażyKobietaStrażakstrazackistrażPSPPaństwowaStrażPożarnaciekawostkipożarniczeniecodzienne

© Strażacki 2023

  • Alarm
  • Reklama
  • Polityka prywatności
  • Regulamin serwisu