PORADY
Dziś czwarty artykuł z serii szybkich porad z zakresu ratownictwa technicznego. Celem tego cyklu jest usprawnienie i ułatwienie Wam działań prowadzonych w obrębie środków transportu podczas zdarzeń na drogach.
Przedstawione w materiale porady pochodzą od polskich instruktorów WEBER RESCUE SYSTEMS i są sprawdzone w rzeczywistych działaniach.
Dziś zwracamy uwagę na zbijanie szyb hartowanych za pomocą sprzętu pomocniczego. Zbijanie szyb hartowanych może okazać się niezbędne, gdy będziemy chcieli usunąć np. drzwi w celu wykonania dostępu do osoby poszkodowanej. Istnieje wiele narzędzi, jakimi możemy zbić szyby hartowane, jednak każde z nich ma swoje plusy i minusy.
PORADA
Zbijanie szyb hartowanych może wydawać się banalnie proste jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wpływają na nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osoby znajdującej się w pojeździe. Naszą rekomendacją jest stosowanie zbijaków tzw. naciąganych opartych o sprężynę. Tego typu zbijaki dają większy próg bezpieczeństwa przed urazami naszych rąk, które mogą bezwładnie „wpaść” na pękniętą szybę, niż w przypadku zbijaków uderzanych lub wciskanych. Również stosowanie zbijaków naciąganych do szyby przy miejscu usytuowania osoby rannej, będzie skutkować tym, że nasza ręka nie „wpadnie” do środka i nie uderzy przypadkowo rannego.
CIEKAWOSTKA
W poprzednim artykule wymieniliśmy miejsca, gdzie odbywają się warsztaty RESCUE DAYS. Jak sami czytaliście, również w Polsce odbywają się tego typu warsztaty pod nazwą RESCUE DAYS.pl, w których udział wzięło już kilkaset strażaków z Polski i Europy. W tym roku odbyła się VII edycja tego eventu ratowniczego.