W dzisiejszym artykule chcemy wam przybliżyć kwestie związane z przynależnością funkcjonariuszy PSP i innych formacji do stowarzyszeń krajowych (np. OSP) lub międzynarodowych?
Strażacy Państwowej Straży Pożarnej
Jak wynika z art. 57c ustawy o Państwowej Straży Pożarnej Przynależność strażaka PSP do organizacji lub stowarzyszeń zagranicznych albo międzynarodowych wymaga zezwolenia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Przynależność strażaka PSP do stowarzyszeń krajowych nie wymaga zgody przełożonych.
Funkcjonariusze innych formacji
Zgodnie z art. 63. pkt 3 ustawy o Policji, policjant jest obowiązany poinformować przełożonego o przynależności do stowarzyszeń krajowych (np. ochotniczej straży pożarnej) działających poza służbą. Natomiast według pkt 4 tego samego artykułu przynależność policjanta do organizacji lub stowarzyszeń zagranicznych albo międzynarodowych wymaga zezwolenia Komendanta Głównego Policji lub upoważnionego przez niego przełożonego.
W przypadku żołnierzy Wojska Polskiego kwestię przynależności do stowarzyszeń reguluje art 432 ustawy o obronie Ojczyzny, w który zapisano:
1. Żołnierz zawodowy pisemnie informuje dowódcę jednostki wojskowej, w której zajmuje stanowisko służbowe, o swojej przynależności do stowarzyszenia i innej organizacji krajowej.
2. Przynależność żołnierza zawodowego do stowarzyszenia i innej organizacji zagranicznej lub międzynarodowej wymaga zezwolenia Ministra Obrony Narodowej wydawanego na wniosek żołnierza zawodowego. Wniosek zawiera co najmniej:
1) nazwę stowarzyszenia lub organizacji;
2) charakter stowarzyszenia lub organizacji;
3) siedziby, w tym przedstawicielstw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
4) charakter pełnionej przez żołnierza funkcji w stowarzyszeniu lub organizacji.
3. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, może być przez Ministra Obrony Narodowej zawieszone lub cofnięte, jeżeli wymagają tego względy ochrony informacji niejawnych oraz potrzeby Sił Zbrojnych.
4. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, tryb postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 2 i 3, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia sprawności postępowania oraz potrzeb Sił Zbrojnych.