Artykuł
W ostatnich latach rozwija się coraz bardziej ratownictwo medyczne w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej oraz w Ochotniczych Strażach Pożarnych.
Również ze względu na zmiany w Ustawie O Państwowym Ratownictwie Medycznym, istnieje możliwość wykonywania czynności zawodowych przez ratownika medycznego w strukturach PSP oraz OSP i innych wyszczególnionych jednostkach ochrony przeciwpożarowej.
Z powyższej możliwości wykonywania medycznych czynności przez ratownika medycznego w strukturach jednostek ochrony przeciwpożarowej tłumaczymy, w jakich dokładnie jednostkach możliwe jest udzielanie czynności medycznych oraz kto może zakupić leki niezbędne do profesjonalnej realizacji tych zadań.
W jakich jednostkach ratownik medyczny może udzielać świadczeń zdrowotnych?
Zgodnie z obowiązującą ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Art. 11. pkt3) ratownik medyczny może udzielać świadczeń zdrowotnych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 jednostki ochrony przeciwpożarowej ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 869 i 2490), włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podczas działań ratowniczo-gaśniczych, ćwiczeń oraz szkoleń.
Tymi jednostkami mogą być:
- jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej,
- jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,
- zakładowa straż pożarna,
- zakładowa służba ratownicza,
- gminna zawodowa straż pożarna,
- powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna,
- terenowa służba ratownicza,
- ochotnicza straż pożarna,
- związek ochotniczych straży pożarnych,
- inne jednostki ratownicze.
Identyczny zapis dotyczący możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych przez ratownika medycznego prezentuje wchodząca w życie ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.
Kto może kupić leki niezbędne dla ratowników medycznych w jednostkach ochrony ppoż.?
W związku z licznymi pytaniami, jakie otrzymywał Główny Inspektorat Farmaceutyczny, został opublikowany komunikat z dnia 3 sierpnia 2022 roku. W komunikacie dotyczącym uprawnień jednostek ochrony przeciwpożarowej do zaopatrywania się w produkty lecznicze w hurtowniach farmaceutycznych Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że:
Jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym ochotnicze straże pożarne, włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, są uprawnione do nabywania w hurtowniach farmaceutycznych produktów leczniczych określonych w załącznikach 1-3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie wykazu świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego w ramach zadań Policji, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej (§ 1 pkt 10 lit. c rozporządzenia MZ z 7 kwietnia 2022 r. w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych, dalej również jako: „rozporządzenie MZ z 7 kwietnia 2022 r.”) Natomiast jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym ochotnicze straże pożarne, niewłączone do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego są uprawnione wyłącznie do nabywania w hurtowniach farmaceutycznych tlenu medycznego (§ 1 pkt 12 rozporządzenia MZ z 7 kwietnia 2022 r.)
Podsumowując:
Zaawansowane czynności medyczne przewidziane dla ratowników medycznych, możliwe są tylko do realizacji przez rat. med. w jednostkach ochrony przeciwpożarowej włączonych do KSRG i tylko te jednostki mogą zakupić leki do celów świadczeń zdrowotnych. Ratownicy Medyczni, którzy są członkami m.in. OSP poza KSRG, nie mogą realizować powyższych świadczeń oraz jednostki te nie mogą kupować leków (jedynie tlen medyczny do realizacji KPP).