Kraj
Jak zostać STRAŻAKIEM OSP?
Aby zostać członkiem ochotniczej straży pożarnej, który preferuje do uczestniczenia w działaniach ratowniczo-gaśniczych musimy mieć ukończone 18 lat. Następnie musimy wybrać jednostkę OSP. Może być to jednostka lokalna, znajdująca się w zamieszkiwanej przez kandydata miejscowości lub inna, która nas interesuje (np. ze względu na specjalizację, którą OSP się zajmuje).
Kolejny krokiem jest uzyskanie informacji w samej jednostce czy prowadzi ona nabór nowych członków. Jeżeli tak, to musimy wtedy najczęściej złożyć deklarację chęci przyjęcia do jednostki. Powinniśmy również w tym momencie zapoznać się ze statutem OSP, który jest głównym wykładnikiem praw i obowiązków w danej OSP (czyli stowarzyszenia) no i oczywiście podjąć decyzję czy postanowienia statutu nam odpowiadają.
Zdarza się, że niektóre jednostki OSP przyjmują nowych kandydatów na tzw. okres próbny, w którym to kandydat zapoznaje się ze specyfiką strażackiego fachu oraz jest to też czas, w którym członkowie OSP przyglądają się kandydatowi czy spełnia on założone wymagania.
Już po przyjęciu, aby móc uczestniczyć w działaniach ratowniczych zgodnie z Ustawą o Ochotniczych Strażach Pożarnych trzeba:
– posiadać aktualne ubezpieczenie
– odbyć badania lekarskie i posiadać aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do udziału w działaniach ratowniczych
– odbyć szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
– ukończyć z wynikiem pozytywnym szkolenie podstawowe przygotowujące do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych
Osoby, które chcą zostać członkami OSP i nie brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych, mogą bez powyższych wymagań, wykonywać inne czynności zapisane w statucie OSP.