Oto trzecia cześć dotycząca pojęć operacyjnych związanych z działaniami ratowniczo-gaśniczymi, które powinni znać strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Zachęcamy także do zapoznania się z pojęciami jakie przedstawiliśmy wam w poprzednich materiałach o tej tematyce:
https://strazacki.pl/safety-tips/wiedza/co-oznaczaja-lokalizacja-likwidacja-i-inne-pojecia-operacyjne/
https://strazacki.pl/safety-tips/wiedza/pojecia-operacyjne-czesc-2/
NATARCIE – podstawowa forma działania taktycznego polegająca na bezpośrednim działaniu na pożar, zmierzająca do lokalizacji a następnie likwidacji pożaru.
OBRONA – podstawowy rodzaj działania bojowego mający na celu niedopuszczenie do zapalenia się obiektów zagrożonych bezpośrednio lub pośrednio od promieniowania cieplnego lub ognii lotnych.
OBRONA BLIŻSZA – obrona skierowana na obiekty zagrożone bezpośrednio z zadaniem niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się pożaru.
OBRONA DALSZA – działania na obiekty zagrożone pośrednio z zadaniem niedopuszczenia do wytworzenia nowych ognisk pożaru.
OBWÓD POŻARU – linia okalająca powierzchnię pożaru.
ODCINEK BOJOWY – wyodrębniona część np. terenu akcji, terenu pożaru, gdzie roty lub zastępy mają określone zadanie do wykonania.
ODWÓD – wydzielone siły i środki pozostające w dyspozycji dowódcy akcji.
ROZPOZNANIE – zorganizowane, aktywne i ciągłe działanie prowadzące do uzyskania informacji co do warunków i przebiegu zdarzenia.
ROZPOZNANIE BOJEM – forma rozpoznania polegająca na zbieraniu informacji z równoczesnym prowadzeniem działań. Charakterystyczna dla pierwszej fazy działań w sytuacji dużego zagrożenia.
ZAMIAR TAKTYCZNY – określenie celów działania taktycznego, ich kolejności oraz sposobów ich realizacji.