W tego typu pożarach, szczególnie przydatny jest podręczny sprzęt gaśniczy. Sprawdzi się on przy wszystkich możliwych pożarach związanych z roślinnością, czyli w trakcie pożarów pokrywy leśnej, upraw rolnych, traw, krzaków i innej roślinności na terenach otwartych.
Do tego rodzaju sprzętu zalicza się głównie:
• hydronetki
• tłumice
• łopaty i szpadle
Ze względu na trudność w dojeździe pojazdów pożarniczych do miejsc, gdzie mogą występować pożary roślinności i jednocześnie dostarczeniem w te miejsca wody, hydronetki znajdują tutaj szczególne zastosowanie, ponieważ umożliwiają dostarczenie pewnych jej ilości na pożar. Należy jednak pamiętać, że jest to tzw. „mała woda”, przez co należy ją umiejętnie wykorzystać na miejscu pożaru. Pisząc o hydronetkach, zazwyczaj każdy myśli o hydronetkach przenoszonych rękami, ale przy pożarach roślinności powinno stosować się hydronetki plecakowe, które umożliwiają wygodniejszy transport wody oraz pozwalają jednocześnie za pomocą rąk prowadzić podawanie wody zamontowaną lancą gaśniczą.
Dodatkowo na rynku polski zagościły specjalne grabie/motyki do zwalczania pożarów poszycia gleby. Ten sprzęt przywędrował do nas z zachodniej i południowej europy oraz Ameryki Północnej, gdzie jest on używany z powodzeniem od lat. Najbardziej popularne tego typu narzędzia to McLeod Tool, Brush Rake lub Fire Rake. Motyki/Grabie pożarnicze, szczególnie pozwalają na wykonanie bruzd, pasów przeciwpożarowych i „przegrabienie” ziemi w miejscu palącego się poszycia.
FOTO: Dawid Sędziak