Wspomagaj się technologią
Zapewne 99% strażaków w JRG zabiera ze sobą na służbę i na wyjazdy ratownicze smartfon. To urządzenie stanowi źródło cennych informacji, jakie mogą się przydać podczas działań ratowniczych lub gaśniczych.
Gdy zaczynałem służbę w PSP, jeszcze nie było smartfonów, więc dostęp do informacji poprzez telefony komórkowe praktycznie był niemożliwy. Również ówczesne „komórki” nie umożliwiały instalacji aplikacji, takich jak znamy dziś. Wszystkie informacje, które nie były wykorzystywane na co dzień lub inne szczególne, drukowałem na kartkach papieru a której następnie posiadałem przy sobie w kieszeni ubrania ochronnego lub w „osobistej torbie”.
W późniejszym czasie wraz z rozwojem i dostępem do smartfonów część tych informacji posiadałem w „komórce”.
Obecnie poza internetem, z którego możemy skorzystać podczas działań polecam również, aby nie bać się i korzystać z cyfrowych map dostępnych w telefonach oraz aplikacji przydatnych m.in. podczas zdarzeń z pojazdami. W przypadku aplikacji do zdarzeń z pojazdami osobiście polecam darmową aplikację, z której korzystałem i która była bardzo pomocna, tj. RescueCode. Aplikacja zawiera bardzo duża ilość kart ratowniczych i działa w trybie offline.
Rozmawiaj i pytaj
Ilość czynników jakie mogą zaważyć na powodzeniu działań jest duża a czasami bardzo duża. Posiadanie wiedzy, nawet najlepszej oraz dużego „bagażu” doświadczeń niezwalania nas z omówienia tematów lub sytuacji, z jaką przyszło nam działać. Mając nawet tę wiedzę i ten „bagaż”, w żaden sposób nie jesteśmy wiedzieć wszystkiego i doświadczyć wszystkiego („NIE JESTEŚMY W STANIE BYĆ NA WSZYSTKICH WOJNACH”). Dlatego to nie wstyd zapytać młodszego lub starszego kolegę o jego zdanie, lub co by on zrobił.
W szczególności nie dyskwalifikujmy młodych strażaków, ponieważ wielu z nich posiada wiedzę z różnych dziedzin życia lub kwalifikacje, które mogą okazać się pomocne w szczególnej sytuacji. Tyczy to się decyzji podejmowanych w roli Kierującego Działaniem Ratowniczym lub wykonywanych czynności „na końcu linii wężowej” przez strażaka.
Wydać decyzję i zrobić coś szybko to nic szczególnego, ale ostateczne konsekwencje mogą okazać się „kolosalnie niekorzystne” dla KDRa lub osoby/osób, które ratujemy.