Sprzymierzeńcy i kontakt do nich
Szerokie spektrum zdarzeń oraz ich charakterystyka wymaga wiedzy, techniki i umiejętności. Na pewno nie jesteśmy być w stanie najlepsi z każdej dziedziny ratownictwa, znać każdej technologii lub też znać wszystkich przepisów. Dlatego ważne jest, aby zbierać i posiadać numery telefonów do osób, które są specjalistami w danej dziedzinie lub które na co dzień pracują z daną technologią i są w stanie nam doradzić w sytuacjach szczególnych.
Powinniśmy także zbierać i posiadać telefony do osób lub instytucji zajmujących się zwierzętami. Mam na myśli tutaj schroniska, fundacje, parki zoologiczne, stajnie lub specjalistów znających się na zwierzętach gadach i płazach. Te osoby lub instytucje mogą szczególnie być pomocne, jeżeli nie wiemy, jak postąpić z jakimś zwierzęciem podczas działań lub gdy nie wiemy, czy dany płaz lub gad jest gatunkiem niebezpiecznym.
Numery, jakie zbieramy, zapisujcie w telefonie komórkowym, ale również polecam, aby mieć je również zapisane na kartce papieru.
Zaufaj sobie
Podczas służby w JRG przyjdzie nam podejmować wiele decyzji. Czasami będą to małe decyzje podejmowane przez strażaka na poziomie ratownika a czasami decyzje podejmowane na poziomie KDRa, którym będzie np. dowódca sekcji.
Tak jak pisałem we wcześniejszym artykule, że należy słuchać innych strażaków i nie bać się pytać, jednak ostateczne podjęcie decyzji w szczególności pełniąc rolę KDRa będzie należało do nas. Z tego powodu, musisz zaufać sobie, że bazując na swojej wiedzy i „podpowiedziach” innych członków zastępu, sekcji lub plutonu, podejmujesz właściwą decyzję.
Czasami jednak zdarzają się zdarzenia i sytuacje, gdzie jednak „podpowiedzi” innych strażaków mogą być błędne, zbyt „agresywne” lub chaotyczne albo prowadzić do większych strat. Wtedy twoja szybka wewnętrzna analiza, powinna prowadzić do bezwzględnego zaufania sobie i podjęcia asertywnej decyzji opartej jedynie na własnej wiedzy, doświadczeniu, a nawet przekonaniach.
W trakcie mojej zawodowej służby zdarzyło się, że musiałem zaufać sobie i podjąć asertywną decyzję, sprzeczną z „podpowiedziami” strażaków. Szczególnie były to sytuacje, gdzie „podpowiedzi” koncentrowały się na szybkim zakończeniu działań i powrocie do JRG
mł. kpt. w st. spocz. WALDEMAR PRUSS