Jednostki OSP nie zawsze posiadają odpowiednie zasoby finansowe, aby móc zakupić nowy sprzęt niezbędny do działań ratowniczo-gaśniczych. Istnieją jednak możliwości pozyskania sprzętu użytkowanego wcześniej przez podmioty należące do Skarbu Państwa. Poniżej przedstawiamy wam Państwowe źródła, do których można wystosować prośbę o pozyskanie używanego sprzętu.
PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA
Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, Państwowa Straż Pożarna jest zobowiązana do przekazywania nieodpłatnie technicznie sprawnego, zbędnego sprzętu i urządzeń ochotniczym strażom pożarnym. Zgodnie z zarządzeniem nr 1 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 stycznia 2020 r. w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. KG PSP z 2020 r. poz. 3, z późn. zm.), jednostka OSP zainteresowana pozyskaniem zbędnego sprzętu powinna zwrócić się, za pośrednictwem właściwego terytorialnie komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, do Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej ze stosownym wnioskiem w tej sprawie. Komendant Wojewódzki PSP jest organem ostatecznie decydującym o uznaniu takiego sprzętu lub pojazdu za zbędny oraz wskazuje miejsce jego dalszej eksploatacji w odniesieniu do sprzętu transportowego stanowiącego jego zasób.
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Minister Obrony Narodowej[1] ogłasza nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie na własność, bez pośrednictwa Agencji Mienia Wojskowego, mienia ruchomego Skarbu Państwa. Szczegółowe informacje, wzór wniosku oraz termin składania wniosków zgodnie z treścią danego ogłoszenia są dostępne na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej pod następującym linkiem:
https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/nieodplatne-przekazanie-mienia-ruchomego-skarbu-panstwa3.
Jednostka OSP – po sprawdzeniu na stronie MON rodzaju/wykazu mienia przewidzianego do przekazania w najbliższym czasie – może rozważyć możliwość złożenia wniosku o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego we władaniu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, zgodnie z przewidzianym w tym zakresie trybem. Wnioski są rozpatrywane przez Komisję do spraw przekazywania mienia ruchomego Skarbu Państwa, powoływaną na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2018 r. w sprawie przekazywania mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego we władaniu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1018).
ORGANY ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Skarbu Państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 2004 oraz z 2021 r. poz. 578) jednostki OSP mogą wnioskować do danego organu administracji publicznej oraz kierowników jednostek o przekazanie zbędnych składników rzeczowych majątku ruchomego. Darowizny dokonuje się na pisemny wniosek zainteresowanego podmiotu (§ 39 ust. 3 ww. rozporządzenia). Informacja o każdym zbędnym lub zużytym składniku rzeczowym majątku ruchomego jest zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej na właściwej stronie podmiotowej[2] (§ 6 ust. 2 ww. rozporządzenia).
[organy administracji publicznej – rozumie się przez to ministrów, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej), organy jednostek samorządu terytorialnego – k.p.a]
Artykuł na bazie materiału MSWiA