Milicz

Ćwiczenia dolnośląskich grup technicznych SGRT

Ćwiczenia dolnośląskich grup technicznych SGRT

W dniach 24-25 kwietnia na terenie Ośrodka Szkolenia KW PSP Wrocław mieszczącego się w  Miliczu odbyły się ćwiczenia zgrywające dolnośląskich grup technicznych SGRT Bolesławiec, SGRT Wrocław-4 oraz dodatkowo zaproszono do udziału grupę z województwa opolskiego SGRT Brzeg.

Jeszcze przed rozpoczęciem części właściwej ćwiczeń doskonalono technikę jazdy w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych przemieszczając się z punktu przyjęcia sił i środków do miejsca ćwiczeń.

Ćwiczenia zostały podzielone zgodnie z tematyką na dwa dni, w pierwszym ćwiczono ratownictwo techniczne w wypadkach komunikacyjnych podczas których skupiono się na podnoszeniu, przemieszczaniu gabarytów oraz drugi dzień w których ćwiczono stabilizację konstrukcji budowlanych.

Pierwszy dzień ćwiczeń obejmował 6 epizodów wśród nich między innymi: wypadek cysterny przewożącej olej napędowy z samochodem osobowym, w którym dodatkowo w związku z występowaniem zagrożenia chemiczno-ekologicznego uczestniczyła grupa ratownictwa chemicznego ekologicnego SGRChem-Eko „Wrocław 3” , wypadek autobusu oraz samochodu osobowego w wyniku którego autobus przewrócił się na samochód w pojeździe uwięziony został kierowca czy uderzenie samochodu osobowego w dom jednorodzinny w wyniku czego samochód dachował oraz doszło do naruszenia konstrukcji budynku.

Podczas ćwiczeń wykorzystywano ciężki sprzęt będący na wyposażeniu grup:  SCDz 40, SCRt Megacity, SCRt Rotator oraz sprzęt ratownictwa technicznego hydrauliczny, pneumatyczny. Pod okiem instruktora z SGRT Bolesławiec doskonalono również umiejętność zabezpieczania oraz ewakuacji osoby poszkodowanej z wykopu  Zwieńczeniem pierwszego dnia ćwiczeń był symulowany pożar samochodu elektrycznego, którego celem było przećwiczenie umieszczenia samochodu za pomocą dźwigu w kontenerze przeznaczonym do gaszenia pojazdów elektrycznych.

Drugi dzień ćwiczeń obejmował część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas części praktycznej na 3 stanowiskach doskonalono umiejętności z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji.

W ćwiczeniach brało udział 45 strażaków, 16 zastępów PSP.

Źródło: KM PSP we Wrocławiu 

Strażacki.pl

W dniach 24-25 kwietnia na terenie Ośrodka Szkolenia KW PSP Wrocław miesz

Galeria

Czytaj również