Kraj
W dniach 21-23 marca 2023 r. w Krakowie, odbyło się szkolenie doskonalące z zakresu opieki nad poszkodowanym znajdującym się w stanie znacznego wychłodzenia oraz długotrwałej ewakuacji poszkodowanych.
Pierwszego dnia odbyły się zajęcia teoretyczne z zakresu patofizjologii hipotermii oraz długotrwałej ewakuacji. Następnie uczestnicy w sposób praktyczny zapoznali się ze sposobami zabezpieczania przed wychłodzeniem i ogrzewania poszkodowanych, a także rozwiązaniami sprzętowymi i praktycznym przygotowaniem i przeprowadzeniem długotrwałej ewakuacji.
Drugi dzień szkolenia to zajęcia w komorze klimatycznej Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej. W trakcie zajęć strażacy realizowali symulowane scenariusze medyczne w trudnych warunkach atmosferycznych. Panująca w komorze temperatura -30°C, wiatr i marznący opad deszczu nie tylko wystawiły uczestników na ciężką próbę wytrzymałości własnych organizmów, ale także pozwoliły zweryfikować umiejętności udzielania medycznych czynności ratunkowych i kwalifikowanej pierwszej pomocy w ekstremalnych warunkach.
Ostatni dzień szkolenia strażacy spędzili w nieczynnym Kamieniołomie Libana. Tam, w trudnym, często eksponowanym terenie, uczestnicy zmierzyli się z działaniami ratunkowymi również opartymi o symulowane scenariusze medyczne. Ich zadaniem było dotarcie do poszkodowanych, udzielenie pomocy oraz przygotowanie i przeprowadzenie ewakuacji. Należy wspomnieć, że w trakcie całego szkolenia pozorantami byli żywi ludzie, a wykonywane przez ratowników czynności realizowane były w rzeczywistości, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Szkolenie to było pierwszym tego typu realizowanym przez Państwową Straż Pożarną i zdaniem jego uczestników – nie powinno być ostatnim dotyczącym tej tematyki i realizowanym w tej formule.
Źródło: KG PSP