S5

Karambol na nowej S5 w okolicy Ostródy - „Wypadek 2022”

Karambol na nowej S5 w okolicy Ostródy - „Wypadek 2022”

8 grudnia br.  w godzinach porannych w okolicy Ostródy na nowej drodze krajowej S5 doszło do karambolu. Zderzyły się dwa samochody osobowe, a następnie autobus z kilkudziesięcioma pasażerami uderzył w kolejny samochód osobowy. Było wiele osób rannych.

Na szczęście taki był scenariusz ćwiczeń zgrywających podmioty ratownicze i współdziałające pod kryptonimem „Wypadek 2022”. Ćwiczenia zorganizowała ostródzka Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz firmą Budimex.

Udział w ćwiczeniach wzięli strażacy z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP, ochotnicze straże pożarne z gminy Ostróda, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja, Powiatowe i Gminne Zarządzanie Kryzysowe i po raz pierwszy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nowo wybudowany odcinek drogi S5 niebawem zostanie otwarty dla ruchu drogowego. To kolejna droga o takim standardzie, która przebiega przez woj. warmińsko-mazurskie. Strażacy wspólnie z innymi służbami i podmiotami ćwiczyli koordynację akcji ratowniczej w przypadku wypadku masowego, który przy dużym natężeniu ruchu może się wydarzyć na trasach szybkiego ruchu.

Uczestnicy ćwiczeń wykonywali dostęp do osób uwięzionych w pojazdach i ich ewakuowali. Była prowadzona segregacja medyczna poszkodowanych i powstał tymczasowy punkt przyjęcia rannych. Pomocy medycznej udzielali ratownicy PRM, strażacy, a także policjanci i żołnierze WOT. Realizm zadań potęgowała jeszcze profesjonalnie przygotowana pozoracja ran i obrażeń poszkodowanych.

Ponadto w szkole podstawowej w pobliskim Samborowie powstał tymczasowy szpital polowy. Każda okazja do wspólnych ćwiczeń służb ratowniczych i instytucji współpracujących jest bezcenna. Dzięki ćwiczeniom można wypracować i utrwalić obowiązujące schematy współdziałania oraz poszerzyć je o nowe doświadczenia.          

Źródło: KW PSP w Olsztynie 

Strażacki.pl

8 grudnia br.  w godzinach porannych w okolicy Ostródy na nowej drodz

Galeria

Czytaj również