Kraj

Warsztaty Wysokościowe WIOSNA 2023. Zaangażowano ratowników i Instruktorów z 11 województw

Warsztaty Wysokościowe WIOSNA 2023. Zaangażowano ratowników i Instruktorów z 11 województw

W dniach 28-30 marca br. SGRW POZNAŃ zorganizowała Warsztaty Wysokościowe WIOSNA 2023.  Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele 14 grup wysokościowych z województw Wielkopolskie, Mazowieckie, Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie, Opolskie, Łódzkie, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz Instruktorzy Ratownictwa Wysokościowego KSRG z województw Śląskie i Małopolskie.

W sumie w warsztatach brali udział ratownicy i Instruktorzy z 11 województw.
Pierwszy dzień był poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa, unifikacji wyposażenia osobistego, technik ratowniczych w różnych konfiguracjach oraz prezentacji nowinek technicznych z tej dziedziny.

Drugi dzień był w całości poświęcony ćwiczeniom praktycznym.
Pięć zespołów ratowniczych miało do wykonania sześć różnych pozorowanych zdarzeń.

  • Epizod nr 1 - Akumulator ciepłej wody. Na dachu zbiornika o wysokości 62 m zasłabł mężczyzna, który wymaga jak najszybszej ewakuacji.
  • Epizod nr 2 - Zbiorniki Biomasy. Pracownik spadł z podestu na plecy. Odczuwa silny ból, nie może się poruszać i wymaga jak najszybszej ewakuacji.
  • Epizod nr 3 - Zbiorniki stabilizatu. Pracownik podczas malowania na zewnątrz zbiornika źle się poczuł i nie może samodzielnie wyjść na dach, ani zjechać na dół. Konieczna jak najszybsza ewakuacja.
  • Epizod nr 4 - Klatka schodowa systemu odsiarczania. Pracownik zasłabł na podeście. Nie można się do niego dostać poprzez klatkę schodową. Trzeba dotrzeć poprzez metodę wspinaczki i ewakuować mężczyznę.
  • Epizod nr 5 - Kabina suwnicy w maszynowni. Pracownik zasłabł w kabinie. Należy go wyciągnąć z kabiny, przeprowadzić RKO i ewakuować.
  • Epizod nr 6 - Kładka technologiczna nad Wartą. Nietrzeźwa osoba, która nieprawnie dostała się na kładkę poślizgnęła się i upadając doznała urazu brzuch z wytrzewieniem. Poszkodowanego należy opatrzyć oraz za pomocą łodzi ewakuować z kładki na brzeg.

Podczas wieczornej odprawy zostały omówione wszelkie aspekty ćwiczeń, tak by na przyszłość wyeliminować ewentualne błędy w działaniach.

Trzeciego dnia nastąpiło podsumowanie Warsztatów. Dowódca SGRW POZNAŃ wręczył uczestnikom zaświadczenia potwierdzające udział w Warsztatach oraz pamiątkowe koszulki oraz gadżety.

W trakcie ćwiczeń SGRW Poznań wspomagały SGRW-N Poznań z JRG nr 1, JRG nr 3 jako zabezpieczenie medyczne, JRG nr 8 jako wsparcie JRG nr 1 oraz JRG nr 7 jako wsparcie logistyczne.
Dużo pracy i wysiłku zostało włożone w organizację tych manewrów, ale było warto.

Źródło: KM PSP Poznań 

Strażacki.pl

W dniach 28-30 marca br. SGRW POZNAŃ zorganizowała Warsztaty Wysoko

Galeria

Czytaj również