ŚWIAT - Czechy

Kolejny techniczny kolos w czeskiej straży.

Kolejny techniczny kolos w czeskiej straży.

Zawodowa Straż Pożarna miasta Pragi w Czechach otrzymała nowy ciężki samochód techniczny, zabudowany na podwoziu Scania G440 B6×4 przez firmę KOBIT-THZ. Zabudowa pojazdu tworzy wyjątkową bryłę, przykuwającą oko, ale nie tylko bryła pojazdu jest wyjątkowa. Wyjątkowe też są parametry techniczne.

Pojazd napędza sześciocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 12,7 dm³ i mocy 324 kW. Maksymalny moment obrotowy 2300 Nm w zakresie od 1000 do 1300 obr./min. Jednostka spełnia normę emisji spalin Euro 5, jest sprzężona z dwunastobiegową zautomatyzowaną skrzynią biegów GRS905R z systemem Opticruise.

W przedniej części pojazdu na stalowym wsporniku zamontowana jest elektryczna wciągarka linowa o sile uciągu 80 kN z zabezpieczeniem przeciążeniowym. Tył pojazdu wyposażony jest w hydrauliczną wciągarkę linową Come-Up Bison 30 o sile uciągu 135 kN. Wciągarka linowa wyposażona jest w linę o długości 74 metrów, docisk liny, bloczek kierunkowy oraz  hak.

Nad tylnymi osiami znajduje się hydrauliczny żuraw załadowczy Palfinger 33002 EH E 4 R3X STZY High Performance. Żuraw posiada na głównym ramieniu siedem wysięgników (6 wysuwanych), a jego całkowity zasięg wynosi 19,1 metra. Przy wysuwie 4,40 metra jest w stanie unieść 6400 kg, przy wysuwie 16,7 metra może podnieść 1340 kg.

Na wyposażeniu w skrytkach pojazdu znajdują się różnego rodzaju narzędzie hydrauliczne, szekle, łańcuchy, zawiesia, sprzęt burzący, agregaty prądotwórcze, a także nosze, narzędzia podręczne i podest ratowniczy.

foto dzięki POZARY.CZ

Strażacki.pl

Zawodowa Straż Pożarna miasta

Galeria

Czytaj również