Różyniec
Początkiem lutego 2024 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Różyńcu na Dolnym Śląsku odebrała fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd to GCBA 10/62 zabudowany na trzyosiowym podwoziu Renault K440 przez kieleckie przedsiębiorstwo Moto-Truck Sp. z o.o. Jednostka napędowa to silnik o mocy 330KW (440 KM) współpracujący z zautomatyzowaną skrzynią biegów, która przenosi napęd na uterenowiony układ jezdny w konfiguracji 6×6.
W zabudowie pojazdu znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 10 000 litrów oraz 1000 litrowy zbiornik środka pianotwórczego. W tylnej części zabudowy zamontowano dwuzakresową autopompę HMT 60A 10.00-2,5/40 MT typ A60/8 o wydajności 6200 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar. Dodatkowe wyposażenie samochodu stanowi między innymi działko wodno-pianowe zamontowane na dachu pojazdu, działko gaśnicze na przednim zderzaku wozu (w chwili wykonywania zdjęć było zdemontowane) i zwijadło linii szybkiego natarcia o długości 60 metrów. Działko zderzakowe jest sterowane zdalnie z kabiny pojazdu. Ponadto wóz posiada wyciągarkę elektryczną o uciągu 8200 kg, maszt oświetleniowy z reflektorami o mocy 216W każdy i oświetlenie pola pracy w technologii LED.
Wartość nowego nabytku to 1 624 600 złotych. Środki na zakup pojazdu zostały pozyskane między innymi z budżetu gminy Gromadka oraz z dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Samochód został zakupiony z myślą o zabezpieczeniu zaopatrzenia w dużą ilość środków gaśniczych podczas działań gaśniczych. W okolicy Różyńca nie brakuje rozległych terenów leśnych Borów Dolnośląskich, gdzie w sezonie letnim dochodzi do wielu pożarów. W dodatku niespełna trzy kilometry od jednostki zlokalizowana jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – Krzywa, gdzie znajdują się liczne zakłady produkcyjne i obiekty magazynowy. Obszar ten jest w ciągłej rozbudowie i z każdym rokiem przybywa kolejnych tysięcy metrów kwadratowych hal i budynków. Warto wspomnieć o dużym pożarze zakładu przetwórstwa odpadów, do którego doszło w 2022 roku na terenie strefy. Spaleniu uległ teren o powierzchni około 2,5 hektara w tym dwie hale produkcyjne i pryzmy ze składowanym materiałem. Akcja gaśnicza trwała kilka dni i uczestniczyło w niej rotacyjnie ponad 200 strażaków z całego województwa dolnośląskiego.