Kraków

SLPgaz od Team Concept

SLPgaz od Team Concept

Obecnie w Państwowej Straży Pożarnej jest ich 21, wykorzystywane są głównie podczas długotrwałych akcji ratowniczo - gaśniczych, w których istnieje konieczność użycia dużej ilości aparatów ODO. Mowa o samochodach ze sprzętem ochrony dróg oddechowych, jeden z nich pod koniec 2015 roku trafił do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 w Krakowie.

Jest to lekki samochód ze sprzętem ochrony dróg oddechowych zabudowany i dostarczony przez firmę Concept Sp. z o. o. z Bielska-Białej. Pod zabudowę posłużyło podwozie Mercedes Benz Sprinter 516 CDI, z kabiną w układzie miejsc 2+1, napędem 4x2 i silnikiem o mocy 163 koni mechanicznych.

Nadwozie to typowy furgon z wysokim dachem, w przedniej części zabudowy znajduje się między innymi stanowisko do obsługi podstawowej aparatów powietrznych, stanowisko oświetleniowe umożliwiające sprawną obsługę aparatów i dokonywanie dezynfekcji masek, zbiornik na wodę o pojemności 20 litrów do bieżącego mycia rąk i sprzętu ODO, umywalkę z odpływem i zbiornikiem na brudną wodę, czujnik monitorowania obecności tlenku węgla, panel do sterowania kompresorem oraz napełniania czterech butli, panel radiostacji do prowadzenia korespondencji radiowej  itp.

W tylnej części zabudowy znajduje się umieszczona na wysuwanej platformie sprężarka spalinowa do napełniania butli powietrznych COLTRI MCH 16 SH TECH oraz dwa kanistry na paliwo, przenośny zestaw oświetleniowy i przenośny agregat prądotwórczy o mocy 3 kW.

Na wyposażeniu samochodu znajduje się 20 kompletnych aparatów powietrznych z butlą kompozytową firmy MSA, 25 masek w sztywnych pojemnikach na haczykach, 20 butli kompozytowych z pokrowcem, 5 butli stalowych o pojemności 6 l oraz stojak na dodatkowe rezerwowe butle kompozytowe.

Sygnalizacja świetlno-dźwiękowa składa się z trzech lamp pojedynczych Axixtech B14 LED, dwóch lamp kierunkowych Axixtech MS4 oraz modulatora Haztec 8-8122-2 PL.

Samochód został zakupiony przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w JRG 5 zastąpi wysłużonego Mercedesa 508.

Foto. Marcin Kuś oraz Team Concept 

Strażacki.pl

Obecnie w Państwowej Straży Pożarnej jest ich 21, wykorzystywane są głównie podczas długotrwałych

Galeria

Czytaj również