Technika

Topór ciężki - cechy, budowa, najnowsze konstrukcje

Topór ciężki - cechy, budowa, najnowsze konstrukcje

Praca strażaka wymaga dość często użycia specjalistycznego sprzętu, jednak są obszary działań wymagające użycia narzędzi prozaicznych i prostych. Takim narzędziem jest topór ciężki.

Topór ciężki należy do grupy podręcznego sprzętu burzącego, który w straży pożarnej jest używany przy praktycznie każdej akcji. Jego zadaniem jest rozłupywanie, przecinanie, odrywanie szczególnie drewnianych elementów konstrukcyjnych. Ze względu na swoją konstrukcję, można też częściowo prowadzić wyburzenia elementów murowanych lub płyt kartonowo-gipsowych.

Od samego początku wpisał się on w kult strażacki, gdzie jest jednym z kluczowych symboli strażackich. Z biegiem lat jego kształt uległ delikatnej modyfiakcji, ale nadal nawiązuje on do pierwotnych wzorów.

Na konstrukcję topora ciężkiego składa się:

  • metalowa głownia
  • metalowy dziób
  • drewniany trzonek

    Najnowsze konstrukcje posiadają trzonek wykonany z tworzyw sztucznych.
    Masa topora ciężkiego to około 4 kilogramy, długość wynosi około 90 centymetrów.

sagan
grafika: wzór topora ciężkiego - lata 80-te

W polskiej terminologii pożarniczej topór ciężki określany jest także jako SAGAN. Trudno określić, dlaczego w taki sposób został on nazwany, ale analizując terminologię słowa sagan, oznacza ona "metalową głowę"
sagan - dawne ciężkie naczynie z żelaza
sagan - dawne określenie na łeb czyli głowę

Główną niedogodnością toporów ciężkich, będących konstrukcjami z lat 80 i 90 była głownia, która nie była odpowiednio ostra, przez co praca toporem była ciężka i uciążliwa. W najnowszych konstrukcjach ta niedogodność została usunięta i obecnie głownie są już odpowiednio oszlifowane i ostre.


Najnowsze konstrukcje
Mogłoby się wydawać, że możliwości dalszych modyfikacji toporów ciężkich są już ograniczone i nic nowego w tym sprzęcie się nie pojawi, natomiast amerykańska firma FIRE MAUL TOOLS stworzyła nową wersję topora ciężkiego, o nowoczesnym kształcie. Kształt głowni ma nie tylko stanowić nowoczesne wzornictwo, ale również umożliwia on łatwiejsze rozłupywanie materiałów. Dzieje się to głównie za sprawą dużego obucha, który przekazuje siłę na metalową głownię.
Metalowy obuch możemy także wykorzystać to niszczenia elementów murowanych, wybijania szyb lub dobijania Halligana.

IMG 2634copy
foto: Fire Maul - nowoczesny topór ciężki

Konserwacja i czyszczenie
Podobnie jak wszystkie inne sprzęty strażackie, także topór ciężki powinien być po akcji wyczyszczony oraz zdekontaminowany, ponieważ m.in. po akcji gaśniczej pozostają na nim cząstki rakotwórcze, sadze lub smoła.
Tuż po akcji, jeszcze na terenie działań możemy wstępnie obmyć topór za pomocą wody.
Działania po powrocie do bazy powinny skupić się na obmyciu topora za pomocą ciepłej wody, wytarciu za pomocą szmatek oraz użyciu chusteczek do dekontaminacji celem usunięcia wszystkich cząstek niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Ważne: Nie należy malować głowni, dzioba oraz drewnianych trzonków za pomocą farb olejnych. Takie działanie powoduje zmniejszenie cech użytkowych narzędzia.
Strażacki.pl

Praca strażaka wymaga dość cz

Czytaj również