Skip to content
środa 14 maja 2025
NA GORĄCO
2025-05-14Co z obietnicami złożonymi strażakom? Czy zostaną z niczym? 2025-05-14OSP Rząska z nową remizą! 2025-05-14Koziołek zaplątany w ogrodzeniu 2025-05-13Praca szuka człowieka – trwa nabór do KP PSP Giżycko 2025-05-13150-lecie Zawodowej Straży Pożarnej w Białymstoku – wielkie świętowanie już 17 maja! 2025-05-13Pożar odpadów w Czechowicach-Dziedzicach: w akcji ponad 100 strażaków 2025-05-13Pożar sklepu w Inowłodzu 2025-05-13Pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Ogonki (gm. Węgorzewo) 2025-05-13Pożar lokomotywy w Brzegu 2025-05-12Tragiczny wypadek pod Braniewem – zginął motocyklista
  • Kontakt
Strazacki.pl portal o straży pożarnej
  • Wiadomości
    • Wszystkie
    • Akcje
    • WIADOMOŚCI
    • Świat
    • Nabory
    • Wydarzenia
    • Opinie
    Wiadomości

    Co z obietnicami złożonymi strażakom? Czy zostaną z niczym?

    2025-05-14
    Wiadomości

    OSP Rząska z nową remizą!

    2025-05-14
    Akcje

    Koziołek zaplątany w ogrodzeniu

    2025-05-14
    Wydarzenia

    Uroczyste obchody Dnia Strażaka w Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

    2025-05-14
    Nabory

    Praca szuka człowieka – trwa nabór do KP PSP Giżycko

    2025-05-13
    Poprzedni Następny Showing 1 Of 1878
  • Technika
    Technika

    OSP Bojano z nowym sprzętem

    Technika

    OSP Rumienica z nowym autem!

    Technika

    Kolejne europejskie jednostki strażackie kupują pojazdy pożarnicze o napędzie elektrycznym

    Technika

    Nowy nabytek w OSP Maków Podhalański!

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 79
  • Safety tips
    WIEDZA

    HIPOTERMIA. Jak postępować prawidłowo?

    Ćwiczenia

    Strażacy ćwiczą na lodzie

    Safety Tips

    Przygotuj się do szybkiego gaszenia!

    WIEDZA

    Wypadek samochodu ciężarowego z LNG – rozpoznanie, możliwości postępowania

    Ciekawostki pożarnicze

    Podwodne poszukiwania

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 35
  • Tematy
    ACO streamer
    Recenzje

    Transmisja obrazu z drona prosto do sztabu. To już możliwe!

    Recenzje

    Pożar paneli fotowoltaicznych w Wieluniu

    Recenzje

    Kominiarka blokująca szkodliwe cząstki popożarowe? Sprawdziliśmy to!

    Recenzje

    Jak działa najnowszy Aparat powietrzny AirBoss od Dräger? – Sprawdziliśmy to!

    Podcast

    #004: Co wybrać – nóż czy nożyczki ratownicze?

    Poprzedni Następny Showing 1 Of 2
  • ZMIANOWYZMIANOWY
  • Strona główna
  • Wiadomości na gorącoWiadomości na gorąco
  • Tematy
    • Technika
    • Safety Tips
    • Kalendarz zmianowy
    • Misz masz
    • Wydarzenia
    • Quizy
  • KontaktKontakt
Strazacki.pl portal o straży pożarnej
Recenzje
RecenzjeSTRAZACKI.PLTechnika

Transmisja obrazu z drona prosto do sztabu. To już możliwe!

Waldemar / Redaktor NaczelnyWaldemar / Redaktor Naczelny2024-10-23 4527 Minutes read0
ACO streamer

Działania ratownicze lub ratowniczo-gaśnicze składają się z wielu elementów, prowadzonych w tym samym czasie. Część z nich, a dokładnie koordynacja, wspomaganie, analizowanie oraz zbieranie informacji, są realizowane przez zdalne stanowiska kierowania. Realizacja tych elementów odbywa się głównie pomiędzy dowództwem a terenem akcji, za pomocą środków łączności głosowej – radiowej lub telefonicznej. Taka komunikacja w pewnym stopniu ogranicza możliwości przekazywania informacji, a w niektórych przypadkach może prowadzić do błędów w ich przekazywaniu. Aby zagwarantować i udoskonalić przekaz informacji do stanowiska kierowania lub do sztabu, znajdującego się w innym miejscu, a nawet innym mieście, można posłużyć się opcją przekazywania obrazu i dźwięku w formie tzw. Streamingu – za pomocą urządzenia ACO Streamer.

ACO Streamer to urządzenie, dedykowane dla służb, umożliwiające bezpieczną transmisję obrazu w czasie rzeczywistym – z dowolnej lokalizacji i dowolnego urządzenia z portem HDMI do stanowiska kierowania, punktów koordynacji lub sztabu. Zaprojektowane i produkowane jest przez polską firmę ACO Solutions, connectivity solutions providera, specjalizującą się w profesjonalnych łączach bezprzewodowych dla sektora enterprise i instytucji publicznych.

ACO Streamer, choć z założenia stworzony do mobilnego streamingu obrazu z dronów, jest w pełni kompatybilny z innymi urządzeniami, rejestrującymi obraz i/lub dźwięk, np. smartfonami, lornetkami cyfrowymi, kamerami sportowymi, laptopami – i nie tylko.

Obecnie ACO Streamer jest na wyposażeniu wszystkich komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej, a także kilku miejskich i powiatowych, gdzie z powodzeniem służy w procesach transmisji obrazu video z akcji ratowniczych i sytuacji kryzysowych. Łącznie urządzenia pracują w 25 jednostkach PSP.

Kluczowe cechy systemu:

• Zaprojektowany do działań w terenie

• Opóźnienie transmisji wideo poniżej 1 sekundy

• Wbudowane 2 modemy LTEA

• Wbudowana bateria, zapewniającą do 4h ciągłej pracy

• Możliwość zwiększenia przepustowości połączenia poprzez podłączenie terminali Starlink

• Szyfrowanie AES-256

• Opatentowana technologia agregacji łącz, umożliwiająca sumowanie przepustowości łącz

• Odporna obudowa IP67 PeliCase, pozwalająca na pracę w każdych warunkach atmosferycznych

• Złącza SMA dla zewnętrznych anten LTEA

Do tej pory nie miałem możliwości pracy oraz obejrzenia urządzenia będącego „streamerem” obrazu z urządzeń typu drony lub innych urządzeń mobilnych. Jednak pierwsze wrażenie, gdy dostałem możliwość oceny i opisania urządzenia, było bardzo pozytywne. Małe, dobrze wykonane urządzenie w solidnej walizce, a przede wszystkim proste i intuicyjne w obsłudze – gotowe do pracy od razu po włączeniu. Dzięki merytorycznemu przedstawieniu przez fachowca, który na co dzień pracuje z tym urządzeniem i który miał również możliwość użycia go podczas działań, poniżej przedstawię Wam najważniejsze aspekty techniczne, jakie zebrałem.

Konstrukcja

Urządzenie znajduje się wewnątrz profesjonalnej skrzynki transportowej o dużej wytrzymałości mechanicznej oraz zapewniającej (po zamknięciu) wodoszczelność, spełniającej militarne standardy. Główna część urządzenia to panel sterowniczy z dotykowym ekranem, porty WAN, SIM, HDMI oraz gniazdo zasilania. Pod obudową natomiast znajduje się wytrzymała bateria zasilająca urządzenie oraz router, stanowiący mózg całej konstrukcji. W otwieranej pokrywie skrzynki zamontowano cztery anteny.

Zasilanie urządzenia może odbywać się z sieci lub za pomocą wbudowanego akumulatora, który pozwala na około 4 godziny nieprzerwanej pracy. ACO Streamer może też aktywnie działać podczas ładowania z sieci.

Wszystko jest wykonane w sposób schludny, z wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości. Nie ma żadnych luzów i wolnych przestrzeni.

Mózg konstrukcji

Najważniejsze cechy techniczne opierają się o mózg urządzenia, którym jest zaawansowany mikrokomputer oraz router, pozwalający na obsługę jednocześnie 4 kart SIM – dwóch aktywnie działających, dwóch gotowych do działania zapasowo. Router na bieżąco analizuje przepustowość Internetu i zasięg operatorów, aby w czasie rzeczywistym dobierać i korzystać z kart o najlepszych parametrach. Dlatego zalecane jest, aby korzystać z kart SIM różnych operatorów. Każdy z operatorów telekomunikacyjnych posiada własne stacje nadawcze BTS, których dostępność i zagęszczenie jest inne – w zależności od lokalizacji.

ACO Streamer, dzięki dostępnemu portowi WAN, można połączyć z terminalem Starlink, zapewniając dostęp do Internetu w lokalizacjach, gdzie nie ma dostępu do sieci komórkowej.

Zastosowana technologia pozwala także na udostępnienie sieci Wi-Fi w miejscu działań ratowniczych, czyli stworzenie Access Pointa dla osób działających w terenie, aby mogły mieć dostęp do Internetu na innych urządzeniach, lub lokalnie podgląd tego, co widzi operator drona.

Unikalną cechą ACO Streamera stanowi możliwość agregacji łącz, czyli łączenia do 4 źródeł WAN w jedno łącze. Co to oznacza w praktyce? Że użytkownik, podłączając się do sieci, korzysta jednocześnie np. z dwóch kart SIM, terminala Starlink i Wi-Fi WAN, otrzymując zsumowaną prędkość wszystkich łączy. Oznacza to również, że – jeśli jedno ze źródeł straci zasięg – łącze nie zostaje przerwane, a obraz jest dalej transmitowany – tak długo, dopóki chociaż jedno źródło ma zasięg. Aby móc korzystać z agregacji, niezbędny jest odbiornik, który można kupić osobno lub wypożyczyć w formie usługi od ACO Solutions.

Obsługa urządzenia

Filozofia, którą kierowała się firma, to zapewnienie urządzenia, którego obsługa będzie możliwa bez posiadania większej wiedzy technicznej. Włączenie urządzenia jest bardzo proste i sprowadza się jedynie do naciśnięcia jednego przycisku. Dotykowy pulpit sterowniczy jest intuicyjny i dobrze reagujący na dotyk. Interfejs użytkownika jest czytelny i cechuje go dobry kontrast.

Po uruchomieniu urządzenia zalecane jest przeprowadzenie testu jakości połączenia. Test jakości połączenia przeprowadzimy, wciskając przycisk testu, znajdujący się w menu głównym.

Oprogramowanie sterujące jest autorstwa ACO Solutions, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie zmian wyświetlanych danych, zmiany nazw przycisków, kolorystyki panelu lub wielkości tekstu – jeżeli będzie tego życzył sobie kupujący.

Streaming

Streaming obrazu możliwy jest bezpośrednio przez Wi-Fi lokalnie lub zdalnie przez dedykowany serwer, jaki oferuje producent lub serwer, znajdujący się w posiadaniu użytkownika. Posiadając kilka urządzeń ACO Streamer, można połączyć przekazywane transmisje i wyświetlać jednocześnie obraz video z nawet 16 źródeł w jednym miejscu. Transmisję ze wszystkich urządzeń można oglądać z dowolnego urządzenia, posiadającego przeglądarkę internetową.

Ciekawostka

Po włączeniu urządzenia, konfiguracji łącza oraz uruchomieniu streamingu, dzięki przemyślanej konstrukcji, można zamknąć pokrywę i kontynuować streaming bez „zrywania” połączenia. Taka funkcjonalność urządzenia – działanie przy zamkniętej pokrywie – będzie szczególnie przydatne podczas prowadzenia streamingu, będąc w ruchu, z łodzi, na akwenach lub z innych miejsc o dużej wilgotności oraz wszędzie tam, gdzie może dojść do „zalania” urządzenia.

„Prosta konstrukcja, nieskomplikowana obsługa oraz możliwość użycia w różnych obszarach ratownictwa, to główne cechy ACO Streamera, który znajdzie zastosowanie w zarządzaniu działaniami podczas dużych akcji lub podczas akcji o szczególnym charakterze, gdzie streaming obrazu może okazać się bardzo przydatny dla stanowisk kierowania, sztabów akcji lub zespołów kryzysowych.”

– mł. kpt. w st. spocz. Waldemar Pruss –

Podsumowanie

ACO Streamer, mimo, że początkowo może wydawać się urządzeniem skomplikowanym i wymagającym specjalistycznej wiedzy technicznej, po zapoznaniu się z nim i przeprowadzonym szkoleniu wstępnym, okazuje się prostym i intuicyjnym w obsłudze narzędziem.

ACO Streamer jest urządzeniem przydatnym, ułatwiającym „zarządzanie” i koordynowanie działań w oparciu o obraz przekazany w streamingu. Szczególnie w mojej ocenie, ACO Streamer powinien stanowić wyposażenie Grup Operacyjnych, Grup Specjalistycznych i Operatorów Bezzałogowców.

Dla czytelników Strażacki.pl producent przygotował specjalną ofertę na urządzenia ACO Streamer. Aby uzyskać szczegóły, należy wysłać wiadomość na adres rafal.jankowski@acosolutions.pl, wpisując w temacie maila „ACO Streamer – Strażacki.pl”.   

Artykuł powstał we współpracy z ACO Solutions Sp. z o. o.

ACO streamer
ACO Streamer
ACO Streamer
ACO Streamer
FacebookTwitterWhatsAppLinkedInEmailLink

Waldemar / Redaktor Naczelny

reklama

Poprzedni wpis Cieszenie: pożar garażu i budynku mieszkalnego
Następny post Ogromny sukces na Firefighter Challenge Championship Series
Powiązane artykuły
  • Powiązane artykuły
  • więcej od autora
Technika

OSP Bojano z nowym sprzętem

2025-04-290
Technika

OSP Rumienica z nowym autem!

2025-04-020
Technika

Kolejne europejskie jednostki strażackie kupują pojazdy pożarnicze o napędzie elektrycznym

2025-03-240
Zobacz więcej
Czytaj również
Wiadomości

Co nowego na Strażackim?

2024-04-130
Wiadomości

Co z obietnicami złożonymi strażakom? Czy zostaną z niczym?

2025-05-140
Wiadomości

OSP Rząska z nową remizą!

2025-05-140
Akcje

Koziołek zaplątany w ogrodzeniu

2025-05-140
Wydarzenia

Uroczyste obchody Dnia Strażaka w Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

2025-05-140
Nabory

Praca szuka człowieka – trwa nabór do KP PSP Giżycko

2025-05-130
Wiadomości

150-lecie Zawodowej Straży Pożarnej w Białymstoku – wielkie świętowanie już 17 maja!

2025-05-130
Zobacz więcej

Redakcja i kontakt

Portal Strażacki.pl powstał w 2013 z myślą o strażakach, osobach związanych z branżą ratowniczą i pasjonatach pożarnictwa.

STATYSTYKI OSP

Statystyki OSP 2023 – woj. podlaskie 2

2024-02-09

Statystyki OSP 2023 – woj. podlaskie

2024-02-09

Statystyki OSP 2023 – woj. wielkopolskie 5

2024-01-25

Statystyki OSP 2023 – woj. wielkopolskie 4

2024-01-25
MULTIMEDIA

Kategorie

  • Akcje7440
  • Artykuły5650
  • Wydarzenia937
  • Wiadomości885
  • Relacje394
  • Technika316
  • Ćwiczenia158
  • Wizyty154
  • Nabory121
  • Cześć Ich Pamięci112
  • Szkolenia83
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202270
  • Patronat medialny64
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202064
  • Kronika Strażacka58
  • Misje zagraniczne50
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202348
  • Fotorelacje31
  • Kobiety w straży30
  • Filmy29
  • Statystyki wyjazdów OSP - 201918
  • Wasze15
  • Safety Tips15
  • Ciekawostki pożarnicze15
  • Statystyki wyjazdów OSP - 202114
  • Zostań Strażakiem12
  • Nasze8
  • Strażacki8
  • Quizy7
  • Strażacki Klasyk Miesiąca7
  • Ściąga6
  • Recenzje5
  • Podcast4
  • STRAZACKI.PL2
  • Wideorelacje2
  • Opinie2
  • Floriany2
  • Konkursy2
  • Kącik historyczny1
  • Sprawdź swoją wiedzę - TESTY1
  • Rozwiązania testów wraz z omówieniem1
  • Tapety strażackie1
  • Wyposażenie techniczne1
  • Taktyka działań ratowniczych1
  • Misz Masz0

#TAGI

Kobiety w strażyKobietaStrażakstrazackistrażPSPPaństwowaStrażPożarnaciekawostkipożarniczeniecodzienne

© Strażacki 2023

  • Alarm
  • Reklama
  • Polityka prywatności
  • Regulamin serwisu