Starachowice

Wdrażają system wykrywania pożarów na obszarach leśnych

Wdrażają system wykrywania pożarów na obszarach leśnych

Potencjalne zagrożenie pożarowe lasów w Polsce dotyczy ok. 83% zasobów leśnych (w Europie 65%). Na tak duże zagrożenie, odnoszące się do powierzchni 7,4 mln ha, wpływa wiele niekorzystnych czynników, które powodując pogorszenie stanu zdrowotnego lasów, sprawiają, że są one bardziej podatne na rozprzestrzenianie się pożarów. Nic więc dziwnego, że służby i nadleśnictwa szukają sposób na jak najszybsze wykrywanie pożarów.

Takie rozwiązanie wdrożone zostało przez Nadleśnictwo Starachowice w konsultacji z Komendą Powiatową PSP w Starachowicach

System umożliwia wykrycie pożaru w lesie i przekazanie informacji do straży pożarnej. Monitoring „Smoke detection” opiera się na sieci kamer na wieżach obserwacyjnych. Innowacją w stosunku do obecnych dostrzegalni jest możliwość wyeliminowania obserwatorów, którzy fizycznie dyżurują na wieżach i obserwują otoczenie pod kątem występowania dymu.

Kamery stanowiące trzon systemu są odporne na czynniki atmosferyczne łącznie z możliwością załączenia grzałek na wypadek zaśnieżenia obiektywu. Każda z dostrzegalni jest połączona z punktem alarmowo- dyspozycyjnym nadleśnictwa za pomocą dedykowanych łączy światłowodowych. Oprogramowanie systemu na podstawie algorytmów realizuje automatyczną detekcję dymu wraz z przesyłem danych o pożarze i jego lokalizacji. System wysyła alerty o pożarze na urządzenia mobilne wraz z udostępnieniem danych o lokalizacji źródła dymu.

Źródło: Ibles, KG PSP (Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Marcin Nyga, KP PSP Starachowice                                                                                                                                     Grzegorz Wachnicki, Nadleśnictwo Starachowice)

Strażacki.pl

Potencjalne zagrożenie pożarowe lasów w Polsce dotyczy ok. 83% zasobów

Galeria

Czytaj również