Bobrowo
Gmina Bobrowo położona jest w zachodniej części powiatu brodnickiego. Zajmuje obszar 146,3 km2, który zamieszkuje ponad 6,4 tys. mieszkańców. To właśnie o ich bezpieczeństwo m.in. troszczą się strażacy z OSP Bobrowo.
Ochotnicza Straż Pożarna w Bobrowie powstała w 1919 roku, kiedy wieś Pomorska była pod zaborem, a pożoga wojenna zbierała krwawe żniwo. Założycielami było miejscowe społeczeństwo, natomiast władze w OSP sprawowali mieszkający tutaj obywatele niemieccy. W momencie powstania Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i wyzwoleniu Pomorza stopniowo władzę przejęli Polacy. Trudno powiedzieć kto był pierwszym Prezesem, natomiast najstarszym Prezesem był druh Stanisław Żukowski, który objął tę funkcję w 1924 roku i piastował nieprzerwanie do 1939 r.
Po wyzwoleniu prezesem został Jan Wójcik, a od 1949 roku funkcję tę przejął druh Józef Cichański. Najstarszym Komendantem był druh Czesław Kwiatkowski, po Jego śmierci do 1939 roku komendantem był druh Konrad Bielicki – miejscowy kowal. Po wyzwoleniu Naczelnikiem był druh Stanisław Wroniuk, a następnie druh Orzeł Henryk.
Na początku swojej działalności jednostka posiadała bardzo prosty sprzęt jak bosak, łomy, tłumice, natomiast w 1927 roku otrzymała sikawkę ręczną marki „ Gustaw Ewald”.
Z dokumentu przekazania sikawki z 1927 roku wynika, że do Zarządu wchodzili następujący druhowie:
Prezes – Żukowski Stanisław
Strażak – Dylewski Bronisław
Strażak – Kurnikowski Antoni
Strażak – Sobiech Zygmunt
Strażak – Plita Feliks
Strażak – Kujawa Roman
Strażak – Przybojewski Kazimierz
Po wojnie Straż dorobiła się motopompy, samochodu „Star”, a następnie samochodu „Żuk”. Jednocześnie rozwijała szeroką działalność w pracach na rzecz środowiska. Do najważniejszych inicjatyw należała budowa poprzedniej Remizy łącznie ze świetlicą wiejską. Placówka ta służyła wsi do 1978 r. Z inicjatywy strażaków i Zarządu OSP Bobrowo w składzie:
Prezes – Cichański Józef
Naczelnik – Orzeł Henryk
Sekretarz – Cichański Anastazy
Skarbnik – Wójcik Bronisław
wystąpiono do władz Gminy Bobrowo, gdzie przy pełnym poparciu ówczesnego Naczelnika Gminy Leonarda Kowalskiego zdecydowano o budowie nowej Strażnicy OSP z salą widowiskową i pomieszczeniami dla działalności kulturalnej.
Radni Gminnej Rady Narodowej uchwalili dodatkowy 1% funduszu gminnego na budowę w ramach czynu społecznego Gminnej Remizy i Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrowie.
W nowo powstałym obiekcie na Remizę OSP przeznaczono 3 pomieszczenia tj. garaże na 2 samochody bojowe oraz sprzęt p/poż. i pomieszczenia biurowe oraz gospodarcze.
W uznaniu zasług za 60–letnią działalność, społeczeństwo w dniu otwarcia – 20 sierpnia 1988 r.- Remizy i pozostałych obiektów ufundowało Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrowie. Kolejny ważny do odnotowania fakt to przekazanie przez Rejonową Komendę Straży w Brodnicy samochodu bojowego „Star 25” w miejsce samochodu „ Żuk”.
W dniu 15 listopada 1994 na zebraniu sprawozdawczym podjęto uchwałę o zmianie samochodu bojowego w związku z zużyciem technicznym. Postanowiono zakupić samochód „Star 200” z przeznaczeniem do karosowania.
Dokonano zbiórki pieniędzy wśród mieszkańców wsi, uzyskano też dofinansowanie od Prezesa Zarządu Głównego dh Waldemara Pawlaka i Urzędu Gminy w Bobrowie na karosowanie wozu bojowego.
15 czerwca 1996 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego samochodu oraz nadanie w dowód zasług za społeczną i ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP ”Srebrnego Medalu Za Zasługi dla Pożarnictwa z okazji 75-lecia OSP Bobrowo”.
Aktualny skład Zarząd OSP Bobrowo przedstawia się następująco:
Prezes – Jan Kadłubowski
V-ce Prezes – Leonard Kowalski
Naczelnik – Tomasz Ćwikliński
Sekretarz – Krzysztof Ćwikliński
Skarbnik – Zbigniew Ćwikliński
Gospodarz – Zdzisław Motylicki
Jednostka OSP Bobrowo łącznie liczy 31osób, a po kursie jest 16 strażaków, a 2 zaczyna we wrześniu kurs pierwszej pomocy. Czterech strażaków jest zawodowymi żołnierzami w 4PCHEM.
Utworzona została również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt.
Straż posiada:
samochód bojowy ciężki JELCZ 422 GCBA, który przekazała jednostka OSP Zgniłobłoty,
pompa szlamowa
piła spalinowa
aparat powietrzny MSA AUER ( 2sztk.)
-
motopompa pożarnicza M8/8 PO-5
Ponadto każda osoba posiada umundurowanie koszarowe i specjalistyczne. Remiza wyposażona jest w jeden boks garażowy oraz szatnię. Dodatkowo OSP posiada DSP 52 z powiadamianiem sms i dzwonieniem.
Jednostka OSP Bobrowo bierze udział nie tylko w akcjach gaśniczych, ale także w wyjazdach m.in. do usuwania powalonych drzew. Druhowie ciągle podnoszą swoje umiejętności biorąc udział w szkoleniach. Corocznie biorą udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych (mogą się poszczycić sukcesami – w roku 2014 zajęli III miejsce,a w roku 2016 – I miejsce).W zawodach biorą udział również dziewczęta z MDP. W ubiegłym roku zajęły 6 miejsce w wojewódzkich zawodach pożarniczych, a w tym roku I miejsce w zawodach gminnych. Strażacy organizują pokazy dla dzieci, zabawy, z których dochód przeznaczano na bieżącą działalność straży, ale również uzyskany dochód przeznaczano na organizację choinek dla dzieci z Mikołajem, który obdarowywał je paczkami, co przysparzało wielu przeżyć i radości w oczach najmłodszych. W bieżącym roku brali udział w koncercie charytatywnym zorganizowanym przez Brodnickie stowarzyszenie ,,Nadzieja” oraz TRWAM. Poza tym pełnią funkcję ochrony w czasie Dni Gminny Bobrowo oraz dożynek. Nie może ich zabraknąć w czasie adoracji przy Grobie Pańskim oraz w procesji Bożego Ciała. Przez cały rok współpracują z sołtysem i radą sołecką oraz kołem gospodyń wiejskich.
Informacje oraz zdjęcia OSP.