W Krajowym Planie Odbudowy opracowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji, znajdują się cztery projekty realizowane przez różne służby. Kluczowym projektem ma być inicjatywa kierowana przez Państwową Straż Pożarną, mająca na celu rozbudowę systemu ostrzegania. Ten projekt został umieszczony na piątej pozycji wśród 100 głównych beneficjentów wsparcia w Polsce. Magdalena Zdrojewska, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich MSWiA, podkreśla konieczność zrealizowania tego programu. Jeśli dodatkowe środki byłyby dostępne w ramach KPO, MSWiA zgłasza zainteresowanie ich przejęciem, wskazując na duże potrzeby.
11 kwietnia posłowie z podkomisji ds. modernizacji i rozwoju służb mundurowych, takich jak Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna i Służba Ochrony Państwa, zostali poinformowani o planowanym wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy. Prezentację przeprowadziła Magdalena Zdrojewska z MSWiA. Krajowy Plan Odbudowy został wprowadzony w życie w 2020 roku jako reakcja na kryzys po pandemii. Krajowa wersja KPO miała służyć odpowiedzi na wyzwania demograficzne, a także uwzględniała kwestie związane z modernizacją infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Celem projektu związanego z Państwową Strażą Pożarną jest zbudowanie jednolitego systemu ostrzegania i alarmowania obywateli. Zakłada on przeznaczenie 175,7 mln złotych na modernizację ok. 4060 obiektów oraz rozbudowę systemu ostrzegania i alarmowania. Jednak zanim to nastąpi, projekt musi zostać zweryfikowany przez Komisję Europejską, która zażądała, aby każde ważne zamówienie publiczne realizowane w projekcie przeszło weryfikację pod kątem spełnienia celów KPO. SOP, Straż Graniczna i Policja przeszły już takie kontrole, z wynikami pozytywnymi we wszystkich przypadkach. Kolejna weryfikacja dotyczy kluczowego zamówienia w PSP.