Wiosną i latem widoczna jest wzmożona aktywność owadów błonkoskrzydłych, takich jak szerszenie, osy i pszczoły, która rozpoczyna się z pierwszymi cieplejszymi dniami i trwa aż do późnej jesieni. Choć te owady zazwyczaj żądlą tylko w obronie własnej, przypadki ukąszeń są niestety dość powszechne.
Kiedy owady te pojawią się lub zagnieżdżą w pobliżu ludzi, często dochodzi do wezwań straży pożarnej, choć takie wezwania nie zawsze są uzasadnione.
Straż pożarna prowadzi działania ratownicze w związku z zagrożeniem ze strony owadów błonkoskrzydłych w w miejscach, gdzie przebywają dzieci, osoby starsze oraz osoby o ograniczonej mobilności, takich jak żłobki, przedszkola, szkoły, internaty, obiekty kolonijne, szpitale, ośrodki zdrowia, przychodnie lekarskie i domy opieki itp.
W pozostałych przypadkach zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.
Wg ustawy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych ust. 2;
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.”
Z reguły incydenty związane z obecnością owadów błonkoskrzydłych nie mają charakteru nagłego, a odpowiednia administracja budynkiem może skutecznie zapobiec ich gniazdowaniu.
Straż Pożarna wezwana w nieuzasadnionym przypadku może ograniczyć się do:
- zabezpieczenia terenu działań,
- ewakuacji osób z obiektu,
- przekazania terenu działań z zaleceniem zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”.
(Na podst. art. kpt. Pawła Plagowskiego – Naczelnika Wydziału Operacyjnego KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim)