Od początku roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwały prace nad projektem ustawy, która tworzy kompleksowy system ochrony ludności i obrony cywilnej w naszym kraju. Wczoraj, 8 sierpnia 2024 roku Stały Komitet Rady Ministrów przyjął i skierował
go do dalszych prac rządowych.
Projektowana ustawa określa m.in.:
- zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny;
- organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności;
- zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej;
- zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach;
- zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony;
- zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.
Od dłuższego czasu konieczne było kompleksowe uregulowanie kwestii ochrony ludności i obrony cywilnej, aby dostosować je do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości oraz nowych zagrożeń, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ustawa o obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 r. wprowadziła dodatkową lukę prawną w tej dziedzinie, ponieważ usunięto przepisy dotyczące funkcjonowania obrony cywilnej oraz roli Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
Przepisy te obejmują także kwestie finansowania ochrony ludności i obrony cywilnej, zakładając przeznaczenie co najmniej 0,3% PKB na rozwój systemu w tej dziedzinie. Dzięki temu Polska zyska nowoczesny system ochrony ludności i obrony cywilnej, który zapewni obywatelom poczucie bezpieczeństwa w XXI wieku.
Ustawa skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom, nie naruszając przy tym ich swobód.