Końcem kwietnia 2024r. Komendant Główny PSP zatwierdził dokumenty określające zakres przedmiotowy dla dotacji zapewniającej gotowość bojową jednostek będących częścią KSRG oraz dla dotacji na przygotowanie jednostek OSP do działań ratowniczo-gaśniczych w 2024r.
Większość asortymentu jest znana od lat, ale pojawił się także nowy na liście sprzęt strażacki.
Poniżej kilka nowości i sprawdzonych poleceń z listy sprzętu, objętego dotacjami:
Autorolka z zaczepem linkowym (korale) – rozwijana linka osobista, która daje wsparcie podczas działań w zadymieniu, znacznie usprawnia przeszukiwanie pomieszczeń w zakresie orientacji przestrzennej ratownika w strefie oraz w zachowaniu ciągłego dostępu do linii gaśniczej.
Podstawy jej użytkowania zostały opisane w materiale dydaktycznym, zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, przeznaczonym do realizacji „Szkolenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych” – Gaszenie Pożarów Wewnętrznych1
Warto rozważyć wyposażenie w nie wszystkich ratowników wchodzących do strefy, jako cześć wyposażenia osobistego ratownika. Dobrym pomysłem jest zamontowanie Autorolek z koralami bezpośrednio przy pasie Aparatów AODO.
Elektronarzędzia wraz z osprzętem – wkrętarki, przecinarki, piły szablaste czy łańcuchowe – wszystko to od wielu lat znajduje swoje miejsce w skrytkach samochodów pożarniczych i jest przydatne w pracy mającej na celu uzyskanie dostępu do ograniczonych przestrzeni, przy pracach rozbiórkowych czy ratownictwie technicznym. W tej kategorii polecamy Wam niezawodną markę Milwaukee!
Kaptur ratunkowy – sprzęt pozwalający na dostarczenie zapasu powietrza osobie poszkodowanej i ewakuowanej z zadymionych pomieszczeń. Czy warto go posiadać na wyposażeniu? Warto!
Znajduje on również zastosowanie jako wyposażenie Toreb RIT – jako sprzęt służący do awaryjnego podania powietrza poszkodowanemu strażakowi, gdy nie mamy możliwości podpięcia awaryjnego automatu do maski poszkodowanego.
Wspornik kątowy lub płaski lub krzyżowy – sprzęt bardzo przydatny w działaniach zakresu ratownictwa technicznego. Wsporniki mogą służyć np. do stabilizacji narzędzi hydraulicznych podczas działań, jak nowość na polskim rynku – Podpory, wspornika SHUB do stabilizacji rozpieracza, który zapewnia bezpieczne podnoszenie przy pomocy rozpieracza dowolnej marki!
Podciągacz do węży – czyli sprzęt usprawniający pracę strażaka, który jednocześnie ogranicza fizyczną pracę związaną z przeciąganiem węży tłocznych napełnionych wodą. Jednym z najnowszych rozwiązań w tym zakresie są Rolki wężowe Hose-Pull, pozwalające na płynne przesuwanie węża ponad powierzchnią podłoża, co maksymalnie ogranicza siłę tarcia, która to w wielu przypadkach może prowadzić do uszkodzenia węża tłocznego.
Worek do transportu ubrań specjalnych po pożarze – parafrazując znanego kosmonautę – wpisanie tego produktu na listę dofinansowań KSRG/MSWiA to mały krok dla Komendy Głównej PSP, ale wielki skok dla ratowników.
Temat zagrożeń kancerogennych w straży pożarnej, jako zawodu plasowanego w najwyższej grupie ryzyka w zakresie zachorowania na nowotwór, jest w polskiej straży omawiany od lat. Od pewnego czasu przy Komendzie Głównej PSP działa komisja analizująca szeroko pojęte zagrożenie kancerogenami w straży, która wydała rekomendację dla użytkowania tzw. worków do transportu ubrań specjalnych po pożarze, potocznie zwanymi „workami na brudne ŚOI”.
Warto nadmienić, że ochronę przed kancerogenami podczas samych działań ratowniczo-gaśniczych, zwiększają kominiarki z bariera antynowotworową, jak np. Kominiarka Strażacka niepalna PREVENT
, na które również można zdobyć dofinansowanie KSRG/MSWiA. Bardzo wpasowuje się tutaj powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, które można rozumieć zarówno w przenośni jak i bardzo dosłownie.
Akumulatory i ładowarki do sprzętu uzbrojenia i techniki specjalnej – od lat na wyposażeniu straży pożarnej przybywa coraz więcej sprzętu elektrycznego, wymagającego zasilania akumulatorowo-bateryjnego lub/oraz ładowarek – zarówno stacjonarnych jak i dedykowanych do zabudowy pożarniczej.
Dofinansowanie w tym zakresie jest bardzo istotne np. przy chęci zakupu nowych akumulatorów do kamer termowizyjnych, ładowarek samochodowych, wentylatorów akumulatorowych, elektronarzędzi czy radiotelefonów.
Warto również zwrócić uwagę na taki sprzęt jak:
- kamery termowizyjne – jak wybrać kamerę strażacką dowiecie się TUTAJ
- pirometry – modele sprawdzone i przetestowane w strażackim zastosowaniu proponuje np. FLIR
- wielofunkcyjne namioty pneumatyczne, sanie lodowe, trapy pneumatyczne, sorbenty i wiele innych, które w trybie ciągłym są rozwijane technologicznie.
Materiał powstał we współpracy z SUPRON1 – www.supron1.pl
1) S. Kokot, Gaszenie Pożarów Wewnętrznych, 2020, s.242-243