Otrzymujemy od was wiele pytań dotyczących kwestii związanych z przepisami prawa podlegającymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aby przekazać wam rzetelne odpowiedzi o ustosunkowane się do waszych pytań poprosiliśmy MSWiA. Poniżej prezentujemy zadane pytania oraz odpowiedź zespołu prasowego MSWiA.
NASZE PYTANIA
1) Kiedy i gdzie będzie dostępny projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej?
2) Czy można otrzymać jakieś paragrafy z projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej dotyczące ochotniczych straży pożarnych?
3) Czy są prowadzone jakieś prace legislacyjne nad zmianą rozporządzenia w sprawie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego?
4) Czy podobnie jak w przypadku Policji, przewiduje się zmiany i „ułatwienia” powrotu do służby w PSP byłych funkcjonariuszy?
5) Czy prowadzone są zmiany legislacyjne w ustawie o ochotniczych straża pożarnych?
ODPOWIEDŹ MSWiA
Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafił już wniosek o wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Po nadaniu numeru zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji, gdzie będzie można się z nim zapoznać.
Zgodnie z art. 21a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, wszelkie zmiany prawne dotyczące ochotniczych straży pożarnych zostaną przekazane Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz ogólnokrajowym organizacjom zrzeszającym strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej do zaopiniowania w ramach konsultacji społecznych.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym komunikatem prasowym w temacie projektu ustawy: https://www.gov.pl/web/mswia/mswia-przygotowalo-projekt-ustawy-o-ochronie-ludnosci-i-obronie-cywilnej.
Odnosząc się do pytania dotyczącego powrotu do służby w PSP byłych funkcjonariuszy informujemy, że Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej dotychczas nie zgłaszała potrzeby wprowadzenia tego rodzaju regulacji.
Wydział Prasowy
Departament Komunikacji Społecznej
FOTO: MSWiA