Gronowo

OSP Gronowo

OSP Gronowo

Gronowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz. Miejscowość położona ok. 16 km na północny wschód od Torunia, przy drodze krajowej nr 15 Inowrocław-Ostróda; liczba mieszkańców: około 800 .

OSP zostało założenie w 1966 roku. Początkowo Osp Gronowo przynależało do Szkoły Rolniczej w Gronowie. Obecna nazwa szkoły to Zespół Szkół CKU w Gronowie.

W dniu 10.09.75r. odbyła się zbiórka drużyny, na której drużyna została podzielona na sekcje. W porozumieniu w 1975r. z WKSP w Toruniu. Komenda wyraziła chęć pracy z drużyną. Pierwszym przejawem współpracy było udzielenie kursu podstawowego szkolenia przeciwpożarowego.

W latach 80 tych chlubom drużyny było muzeum pożarnictwa. Muzeum znane było w całym kraju. Opublikowany został artykuł w „Strażaku”.

Po zajęciu I-go miejsca w województwie z zakresu pożarnictwa. Zaproponowano druhom zorganizowanie Ogólnopolskiego podsumowania MDOSP. Od tej chwili Gronowem zaczęto się interesować, druhowie gościli reporterów z telewizji. Reportaż został wyświetlony dnia 19.12.76r. w programie „Alarm przeciwpożarowy trwa”.

Przez cały okres czasu do lat 90 OSP Gronowo wyróżniało się na tle województwa w osiągnięciach sportowych jak i wiedzy.

Dnia 30.04.91r. obchodzono 25-lecie OSP Gronowo. Podczas uroczystości przyjęto do MDP 35 młodych druhów, którzy złożyli w tym dniu uroczyste ślubowanie. Z okazji tej uroczystości oznaczeni zostali medalem za zasługi pożarnictwa: złotym- mgr. Krystyna Mazurkiewicz, Józef Żółtkiewicz i Bronisław Dumanowski, srebrnym- Kazimierz Jurko, brązowym- inż. Andrzej Szałach, Szczepan Nadolski, Bogdan Piórkowski, Andrzej Klugowski, Tomasz Witkowski.

3 maja 1992roku odbył się ósmy wojewódzki przegląd strażackich orkiestr dętych w Unisławiu. OSP Gronowo zajęło 3 miejsce.

29 maja 1993roku przekazano strażakom wóz Star 24, przekazanie odbyło się podczas dnia strażaka.

Największe odznaczenie Złoty Znak Związku otrzymał w dniu 4.05.1996r. Prezes OSP dr mgr Olgierd Jabłoński. Odznaczenia dokonał Prezes Zwiazku Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak.

W 1996r. rozpoczęła się budowa remizy, która trwała do roku 2000r. Ceremonia otwarcia odbyła się 16.12.2000r. którą poświęcił ks. Feliks Wnuk Lipiński.

19.10.2001r. został przekazany jednostce samochód gaśniczy GCBA JELCZ 004.

OSP Gronowo chce nieść pomoc dlatego, rozwija się przez uczestniczenie w licznych szkoleniach i kursach. Jednostka, przeprowadza również ćwiczenia na obiekcie.

Strażacy brali udział w turniejach halowej piłki nożnej. W powiatowym turnieju halowej piłki nożnej w Czernikowie zdobyli 2mc.

Oprócz normalnej pracy w drużynie druhowie podejmują także masę prac społecznych. Wywiązują się w 100 %. Członkowie chętnie podejmują się prac fizycznych szczycąc się tym, że robią to nie dla siebie, lecz dla wszystkich.

Od wielu lat straż uczestniczy w dniach dziecka przy szkole podstawowej w Gronowie i festynach z okazji dnia wiosny przy CKU w Gronowie.

Każdy rok, to rok sukcesów dla OSP Gronowo. Druhowie wyjeżdżają do zdarzeń losowych na terenie gminy i Torunia.

Osiągnięcia w zawodach sportowo pożarniczych gronowskiej drużyny są imponujące. Był okres, gdzie siedem lat z rzędu seniorzy zdobywali 1 mc. Na podium zawsze. Kobieca drużyna pożarnicza wielokrotnie zwyciężała. Młodzieżowa drużyna pożarnicza chłopców i dziewcząt, również od wielu lat wzbogaca kolekcje pucharów i dyplomów.

Dzięki zaangażowaniu strażaków jednostki odbywają się różne prace przy remizie. Za zaoszczędzone pieniądze, kupowane jest nowe wyposażenie do jednostki.

Jednostka na stanie posiada:

Jelcz GCBA 5/24

GLM 8 Ford

Informacje oraz zdjęcia OSP.

Strażacki.pl

Gronowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim,


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również