Guzowice
OSP Guzowice jest prężnie działającą jednostką znajdującą się w Powiecie Milickim. Remiza strażacka usytuowana jest w centrum wsi, zaraz obok pięknych odrestaurowanych stawów, nad którymi pieczę sprawuje miejscowa jednostka.
Ochotnicza Straż Pożarna w Guzowicach powstała w lutym 1946 roku, w tym czasie jednostka liczyła dwudziestu strażaków ochotników. Pierwszym sprzętem, jakim dysponowała założona straż była sikawka konna wyprodukowana w Paczkowie koło Poznania w 1924 roku. Sikawka służyła jako podstawowe wyposażenie do końca lat 60. Pod koniec lat 60-tych za czynny udział w zawodach i akcjach gaśniczych jednostka otrzymała motopompę spalinową typu PO3, która do dzisiejszego dnia jest sprawna technicznie. W latach 80-tych jednostka wzbogaciła się o kolejną motopompę typu PO5, tym sprzętem strażacy dysponują do dnia dzisiejszego.
Na dzień dzisiejszy jednostka liczy 39 członków, w tym 10 druhen. Przy jednostce działa także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Druhowie z tutejszej jednostki posiadają liczne przeszkolenia. W szeregach jest 16 strażaków po kursie podstawowym (w tym 2 druhny), 6 strażaków po kursie technicznym, 3 jest po kursie kierowców – konserwatorów sprzętu, 4 posiada uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane oraz 2 po kursie KPP (w tym 1 druhna).
W roku 1999 rozpoczęto budowę nowej remizy, ponieważ stara była mała, ciasna i nadawała się do rozbiórki. Dzięki ofiarnej pracy członków straży, społeczeństwa i przepracowaniu ponad trzech tysięcy godzin w czynie społecznym wybudowano nową remizę. W maju 2002 roku oddano remizę do użytku.
20 maja 2006 roku jednostce został nadany sztandar. Guzowice zostały także uhonorowane srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa.Co niewątpliwie jest godne pochwały.
W 2007 roku swoją działalność zainaugurowała Dziecięca Drużyna Strażacka utworzona przy OSP Guzowice. W skład ówczesnej drużyny wchodziło 12 dzieci, w tym 8 dziewcząt i 4 chłopców. Była to jedyna taka drużyna w okolicy. W roku 2008 ‘’strażaczątka’’ wraz z opiekunami oraz ówczesnym proboszczem Parafii Cieszków pojechały na pielgrzymkę do Włoch, gdzie zwiedzili Stolicę Apostolską, odwiedzili grób Jana Pawła II, spotkali się z komendantami straży pożarnej Watykanu i Asyżu oraz ówczesnym sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej Ks. Kard. Tarcisio Bertone.
W roku 2009 Urząd Gminy w Cieszkowie przekazał komplet 18 mundurów dla jednostki OSP w Guzowicach. Zakup mundurów został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Mała Odnowa Wsi”. Historyczne mundury są uszyte na styl tych z 1924 roku i razem ze złotymi hełmami i zabytkową sikawką tworzą piękną całość.
Po usilnych staraniach strażaków, pomocy ówczesnego Komendanta Gminnego oraz przychylności Wójta Gminy Cieszków w maju 2005 roku do jednostki został przekazany z Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu samochód pożarniczy marki „Żuk”.
W roku 2011 dzięki Wójtowi Gminy Cieszków, do jednostki zostało przekazane auto marki Volkswagen T4. Wóz dotarł do Guzowic z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, został przemalowany na kolor czerwony i dostosowany w taki sposób by mógł przewozić strażaków oraz potrzebny sprzęt na miejsce akcji.
Strażacy z Guzowic czynnie uczestniczą w zawodach sportowo – pożarniczych na każdym szczeblu. Jednostka każdego roku wystawia drużyny kobiecą, męską i młodzieżową na zawody Gminne. W ostatnich latach Panie, aż trzykrotnie zwyciężały i reprezentowały Gminę na zawodach Powiatowych. (2007, 2009, 2013). Dwukrotnie udało im się zaklasyfikować do Wojewódzkich Zawodów Sportowo-Pożarniczych i reprezentować na nich Powiat Milicki, było to w latach 2010 i 2014. Panowie w zawodach Powiatowych brali udział w roku 2003, zajęli wtedy miejsce II. W roku 2013 na zawodach Powiatowych na podium stanęła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, chłopcy zajęli III miejsce. Każda z trzech drużyn ciężko ćwiczy, by z roku na rok być coraz lepszą i osiągać coraz lepsze wyniki podczas zawodów. W roku 2003 po raz pierwszy drużyna z Guzowic wzięła udział w Europejskich i Krajowych Zawodach Sikawek Konnych w Cichowie. Od roku 2005 obok drużyny męskiej wystartowała także drużyna kobieca. Panie na Cichowskim podium stanęły dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2006 roku zajmując II miejsce oraz w roku 2012 również na miejscu II. Równocześnie zyskując w tych latach II miejsca za najładniejszy zaprzęg. Panowie na podium znaleźli się w roku 2009, zajęli wtedy III miejsce.
Strażacy prężnie działają na rzecz społeczności lokalnej, gminy i powiatu. Przeprowadzają pokazy sikawki konnej, które cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych. Tutejsza straż dba także o dwa piękne stawy, które znajdują się nieopodal remizy. Strażacy czyszczą je, dbają o zieleń wokół nich i regularnie zarybiają, gdyż przy jednostce zostało utworzone koło wędkarskie. Strażacy biorą czynny udział w uroczystościach kościelnych i państwowych na terenie całego powiatu. Od jakiegoś czasu druhowie organizują zabawy andrzejkowe, karnawałowe, dzień dziecka i inne. Dzięki temu integrują społeczność lokalną i zachęcają do współpracy z OSP. Każdego roku jednostka tworzy kalendarze strażackie, które następnie rozprowadzane są po okolicznych miejscowościach, z roku na rok pomysły i wykonanie kalendarzy jest coraz lepsze, a same kalendarze cieszą się dużą popularnością wśród społeczności.
W planach strażacy mają m.in. modernizację sprzętu oraz pozyskanie średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego, co jest ich największym marzeniem. Na rok 2016 jednostka planuje zorganizowanie uroczystości z okazji 70-lecia istnienia straży.
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.